Rok 2005 - inwazja HD-DVD?

Koncerny Toshiba oraz NEC zapowiadają, że przyszły rok będzie 'rokiem HD-DVD'. Obie firmy zamierzają w najbliższym czasie zaprezentować produkty obsługujące nowy format, zaś największy japoński dystrybutor DVD zapowiedział już, że włączy do swojej oferty filmy na krążkach HD-DVD.

HD-DVD (High Definition/High Density DVD) to jeden z głównych pretendentów do miana 'następcy DVD' - standard ten został niedawno oficjalnie zatwierdzony przez organizację DVD Forum. Jego głównym konkurentem jest opracowany m.in. przez koncern Sony standard Blu-Ray.

Firmy wspierające HD-DVD zyskały ostatnio jednak sporą przewagę. Najpierw Microsoft oficjalnie zapowiedział, że jego następny system operacyjny, Longhorn, będzie oferował wsparcie dla tego formatu, zaś teraz NEC i Toshiba poinformowały, że jeszcze w tym roku wprowadzą na rynek sprzęt obsługujący nowy format. NEC zamierza zaoferować klientom napędy komputerowe, zaś Toshiba skupi się na produkcji stacjonarnych odtwarzaczy i nagrywarek krążków HD-DVD. Dodatkowo, największy japoński dystrybutor DVD, firma Pony Canyon, zapowiedziała już, że w jej ofercie pojawią się filmy na nośnikach HD-DVD.

Warto wspomnieć, że firmy wspierające standard HD-DVD do tej pory nie zaprezentowały tak 'konsumenckich' odtwarzaczy i nagrywarek obsługujących ten format - NEC i Toshiba pokazywały dotąd na różnych targach jedynie 'przedprodukcyjne' prototypy takich urządzeń. Dopiero teraz doczekaliśmy się zapowiedzi produktów, które na pewno pojawią się na półkach sklepowych (aczkolwiek firmy nie podały ich dokładnej specyfikacji).

Dodatkową zaletą płyt HD-DVD jest fakt, iż są one niezwykle podobne do zwykłych płyt DVD - oznacza to, że będzie można je produkować na istniejących już taśmach produkcyjnych. Przedstawiciele firmy Memory-Tech, zajmującej się produkcją nośników optycznych, mówią, że wyprodukowanie jednej, dwuwarstwowej płyty HD-DVD o pojemności ok. 30 GB będzie trwało 3,5 sekundy (wyprodukowanie zwykłej płyty DVD trwa ok. 3 s.).


Zobacz również