Rok Linuksa

Linux budzi ciągle ożywione dyskusje. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy oprogramowanie to (mające postać otwartego źródła) wyprze ze środowisk korporacyjnych tradycyjne systemy operacyjne. Nie inaczej było w 2004 roku, chociaż temperatura tych dyskusji znacznie opadła. Warto odnotować kilka istotnych zdarzeń dotyczących Linuksa, które miały miejsce w 2004 r.

* Jądro Linux 2.6.

Pierwsze linuksowe jądro klasy "enterprise" (czyli takie, które może obsługiwać wymagające aplikacje biznesowe).

Jądro Linux 2.6 zostało udostępnione pod koniec 2003 roku, a pierwsze systemy oparte na tej technologii pojawiły się na rynku w 2004 roku. Najpierw jądro Linux 2.6 zostało wykorzystane przez SuSE, a następnie przez Red Hat. Jądro zostało zaprojektowane w ten sposób, aby mogło obsługiwać komputery wyposażone w 64 procesory i 64 GB pamięci RAM. Biorąc pod uwagę innowacyjność, w świecie Linuksa jest to największe wydarzenie od 2001 roku.

* Linux Standards Base 2.0

Organizacja Free Standards Group opublikowała specyfikacje LSB 2.0 (Linux Standard Base) w lutym 2004 roku, które określają jakie wymagania powinny spełniać systemy Linux DNA, tak aby można je nazwać linuksowymi systemami operacyjnymi.

LSB 2.0 definiuje np. interfejs ABI (Application Binary Interface dla C++), zwiększający współoperatywność oprogramowania; wymagania dotyczące wsparcia dla 32 i 64 bitowych platform obliczeniowych oferowanych przez AMD i Intel; oraz podobne wymagania dotyczące platform PowerPC 64, S390 i S390X (IBM).

* XORP - routing oparty na Linuksie

W maju 2004 r. pojawiła się platforma XORP (Extensible Open Router Platform). Jest to platforma oparta na otwartym źródle, która może stanowić alternatywne rozwiązanie dla oprogramowania Cisco IOS i innych firmowych platform zarządzających routerami.

Zaprojektowana przez International Computer Science Institute (filia University of California w Berkeley), platforma XORP bazuje na systemie Linux lub FreeBSD i wspiera większość standardowych protokołów routingu (w tym BGP, OSPF, RIP i Multicast). Platforma wypełniła lukę, jaka powstała po nieudanej inicjatywie Linux Router Project.

*Microsoft kontra Linux

Firmy badawcze pracujące dla Microsoftu opublikowały w 2004 r. szereg raportów, w których starały się udowodnić, iż Linux jest drogi, pracuje wolniej niż systemy Windows i pozostawia bardzo wiele do życzenia biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracy.

Microsoft zbierał wszystkie niepochlebne opinie o Linuksie i rozpowszechniał je, umieszczając na witrynie www.getthefacts.com. Niektóre firmy, takie jak Yankee Group czy Forrester Research, podzielały to zdanie, publikując dokumenty poddające w wątpliwość wydajność i bezpieczeństwo linuksowych systemów operacyjnych. Czytelnicy odnosili się w większości przypadków bardzo sceptycznie do tych raportów. A jak reagował na te doniesienia rynek? Nie przejmował się nimi. Dość powiedzieć, że użytkownicy kupili tylko w trzecim kwartale 2004 r. serwery linuksowe warte ponad 1 mld USD (za IDC).

* Firefox na otwartym źródle

Podczas gdy użytkownicy przeglądarki Internet Explorer mają już dość sytuacji, gdy zamiast ulubionej strony na ekranie peceta widać pornografię lub reklamę, w Sieci pojawiła przeglądarka Firefox 1.0 oparta na otwartym źródle - najpopularniejsza obecnie przeglądarka linuksowa. Nowa przeglądarka (projekt Mozilla) dysponuje udoskonalonym interfejsem i oferuje zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa, dlatego będzie się na pewno cieszyć dużym wzięciem.


Zobacz również