Rok niebezpiecznego życia

Kończy się czas na rozwiązanie problemów roku 2000 w swoim pececie. Lepiej zajmij się nim już teraz.


Kończy się czas na rozwiązanie problemów roku 2000 w swoim pececie. Lepiej zajmij się nim już teraz.

Cyk, cyk, cyk - to odgłos Twego peceta, odliczającego czas do końca wieku. Jeśli nie zajmiesz się sprawami roku 2000 w swym systemie, może być to odgłos bomby zegarowej.

Wszyscy już chyba słyszeli opowieści o cyfrowej apokalipsie. Od wielkich maszyn zajmujących się rezerwacjami lotniczymi po układy podtrzymujące pracę miejscowych elektrowni, miliony systemów komputerowych nie będą w stanie przejść z roku 1999 do 2000. Nikt dokładnie nie wie, co się stanie po wybiciu północy, ale szacunkowe koszty naprawy problemu oscylują wokół sum od 600 miliardów do 4,6 /biliona/ dolarów (innymi słowy, dobrze być teraz konsultantem Y2K).

Jeśli uważasz, że Twój komputer jest odporny na tak zwany błąd tysiąclecia, pomyśl jeszcze raz. Tak jak wielkie mainframe'y i systemy osadzone, tak większość komputerów osobistych napotka jakiś rodzaj pułapki roku 2000. Problem wynika ze sposobu zapisu dat, stosowanego przez komputery od późnych lat 50. By zaoszczędzić na cennej pamięci operacyjnej i masowej, do przechowywania roku programiści zastosowali konwencję tylko dwóch cyfr, przykładowo 99-01-15 zamiast 1999-01-15. Tradycja ta przetrwała w zegarach czasu rzeczywistego wewnątrz milionów pecetów. Gdy kalendarz przeskoczy na 00-01-01, wiele tych systemów ujrzy "00" i cofnie zegar do 1900, a nie przejdzie do 2000.

Dla użytkowników PC oznacza to różne problemy: od zaledwie denerwujących do potencjalnie katastrofalnych. Oto niektóre sprawy, jakie mogą się zdarzyć 1 stycznia 2000 roku:

* Chcesz wyliczyć odsetki z trzyletnich obligacji skarbowych o terminie wykupu 20 listopada 2002 roku. Wpisujesz 02-11-20 w arkuszu kalkulacyjnym, a program interpretuje tę datę jako 1902.

* Twój pecet przy włączaniu podaje złą datę systemową. Tak więc Twoja poczta elektroniczna oznaczona jest złą datą, a kalendarz nie informuje Cię o spotkaniach. Ponieważ pliki w Twej firmie ułożone są według daty zapisu, tracisz kontrolę nad najświeższymi poprawkami w swych dokumentach.

* Twój specjalny program księgowy wysyła wezwania do zapłaty 99 lat odsetek od rachunków, które przyszły w zeszłym tygodniu.

Nawet jeśli usuniesz wszystkie błędy tysiąclecia ze swego systemu, to podczas importu niezgodnych plików danych ryzykujesz ponownym zakażeniem peceta. A gdy Twoja sieć nie będzie przygotowana na Y2K, wszystko pójdzie na marne.

Na szczęście większość problemów Y2K można rozwiązać samodzielnie - i to za znacznie mniej niż 4,6 biliona dolarów. Syndrom Y2K podzieliliśmy na cztery kluczowe obszary: sprzętu (zegara czasu rzeczywistego i BIOS w PC), oprogramowania komercyjnego (systemów operacyjnych i gotowych aplikacji typu Excel), aplikacji specjalizowanych (kodu napisanego specjalnie dla Twojej firmy lub całego przemysłu) i wymiany danych (np. sieciowe arkusze kalkulacyjne i bazy danych dostępne grupom użytkowników). Przetestowaliśmy 19 darmowych i komercyjnych pakietów mających za zadanie diagnozę i/lub wyleczenie dolegliwości Y2K i znaleźliśmy kilka, które rzeczywiście działają (patrz "Oprogramowanie na ratunek"). Wzięliśmy też kilka pecetów w podróż w przyszłość, przestawiając ich datę systemową na 1 stycznia 2000, by zobaczyć ddokładnie, co się stanie. Na następnych stronach powiemy Ci, jak określić, wyodrębnić i zlikwidować bombę Y2K zanim wybuchnie.

SPRZĘT

Może jeszcze o tym nie wiesz, ale jest duże prawdopodobieństwo, że Twój pecet ma pewien rodzaj błędu tysiąclecia. Według Greenwich Mean Time, brytyjskiego producenta narzędzi Y2K, 93 procent BIOS komputerów skonstruowanych przed rokiem 1996 nie przejdzie prawidłowo z roku 1999 do 2000. Liczba ta zmniejsza się do około 11 procent maszyn wyprodukowanych w zeszłym roku. Jednak dobrze byłoby, gdyby wszyscy użytkownicy pecetów sprawdzili swój sprzęt pod kątem problemów Y2K - jest to stosunkowo proste, a w większości przypadków rozwiązania są bezbolesne.

Problem zaczyna się w miejscu, gdzie biurkowy komputer podaje czas. Każda płyta główna peceta zawiera zegar czasu rzeczywistego (w angielskim skrócie RTC) zasilany bateryjnie. Nawet gdy komputer jest wyłączony, RTC ciągle aktualizuje czas i datę. Jednak RTC używa jedynie dwucyfrowego zapisu lat; pecety przechowują pierwsze dwie cyfry roku w miejscu zwanym /bajtem wieku/.