Rok nowych technologii

Początek nowego roku to zawsze czas podsumowań. Postanowiliśmy więc spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie, jakie, ważne dla branży IT, wydarzenia miały miejsce w ubiegłym roku. Jak zwykle działo się wiele, z tym, że kilka tematów dominowało w naszych informacjach - były to m.in. bezpardonowa walka z piratami i spamem, ataki robaków, rozwój sieci Wi-Fi, rosnąca popularność internetowych serwisów muzycznych oraz, oczywiście, procesorowy wyścig Intela i AMD.

Spam na celowniku

Rok nowych technologii
Niechciane wiadomości reklamowe, wysyłane do internautów, stały się w minionym roku prawdziwą zmorą - analitycy prognozują, że ich liczba może już wkrótce przekroczyć ilość zwykłej korespondencji elektronicznej. Stąd też coraz bardziej radykalne działania - w październiku Unia Europejska przyjęła dyrektywę, zobowiązującą członków UE do rozwiązania tego problemu. Coraz bardziej radykalne rozwiązania wprowadzają również władze USA - tamtejsi spamerzy muszą się liczyć z faktem, iż za każdą "nielegalnie" wysłaną wiadomość będą musieli zapłacić nawet 500 USD kary. Niestety, nie zapowiada się, by problem spamu mógł być szybko rozwiązany - spammerzy rejestrują swoje firmy w krajach, w których kwestie te nie są uregulowane przez prawo. Ręce zacierają natomiast producenci oprogramowania antyspamowego - ich obroty wciąż rosną (wedle szacunków firmy Basex w ubiegłym roku na rozwiązania antyspamowe amerykańskie przedsiębiorstwa przeznaczyły ponad 600 mln USD).

Czas 64 bitów

Kolejne ważne wydarzenie to wprowadzenie na rynek stosunkowo tanich procesorów 64-bitowych. Układy takie zaprezentował koncern AMD (mowa tu o Athlonie 64 i Opteronie). Procesory obsługują zarówno 32-, jak i 64-bitowe aplikacje. Na te drugie użytkownicy komputerów będą musieli jeszcze troche poczekać (Microsoft zapowiada premierę 64-bitowej wersji systemu Windows XP na drugą połowę 2004 r.), jednak gdy takie programy już się pojawią, użytkownicy mogą oczekiwać znacznie wydajniejszego i szybszego dekodowania plików wideo, większej wydajności w pracy z aplikacjami CAD czy zupełnie nowych, bardziej złożonych gier komputerowych. Oczywiście, niezależnie od premiery układów 64-bitowych, koncerny AMD i Intel co kilka miesięcy prezentowały coraz szybsze wersje procesorów 32-bitowych. Tu innowacjami popisał się Intel - najpierw wprowadził procesory wielowątkowe, zaś później układ Pentium 4 Extreme Edition, charakteryzujący się parametrami zoptymalizowanymi na potrzeby graczy, ale także ekstremalnie wysoką ceną - ponad 900 USD.

Zobacz również:

  • The Umbrella Academy - podsumowanie 1 i 2 sezonu. O tym musisz pamiętać przed premierą 3 części
  • Szczoteczka soniczna - jaką wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Robaki atakują

Takiej inwazji wirusów i robaków Internet nie przeżył od dawna. Zaczęło się od Slammera, który zaatakował (i sparaliżował) Sieć na początku roku. Slammer rozprzestrzeniał się, wykorzystując błąd w Microsoft SQL Server 2000 - robak szybko zyskał miano najszybciej rozprzestrzeniającego się wirusa w historii Internetu. Później było kilka miesięcy spokoju, jednak w wakacje robaki uderzyły ze zdwojona siłą - najpierw Blaster, którego celem mógł być praktycznie każdy komputer z zainstalowanym systemem Windows 2000 lub XP, zaś krótko później pojawił się SoBig, rozprzestrzeniający się za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Dziury wciąż groźne

Użytkownikom komputerów zagrażały zresztą nie tylko robaki - równie groźne były dziury w popularnym oprogramowaniu. W tej kategorii tradycyjnie przodował Microsoft, który z zadziwiającą regularnością udostępniał kolejne łatki, usuwające "krytyczne" błędy ze swoich aplikacji. Fakt ten oburzył w końcu władze koncernu - pod koniec roku Steve Ballmer ogłosił zupełnie nowy program zabezpieczenia systemów z rodziny Windows (aczkolwiek większość jego założeń wejdzie w życie dopiero z chwilą udostępnienia kolejnego Service Packa dla Windows XP). Co ciekawe, kilka poważnych błędów znaleziono również w raczej bezpiecznym do tej pory systemie Mac OS, a także w popularnym serwerze pocztowym Sendmail.

Rewolucja Wi-Fi

W ciągu ubiegłego roku na świecie i w Polsce zaroiło się od tzw. hot-spotów - czyli punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu. Do korzystania z nich wystarczy komputer wyposażony w odpowiednią kartę sieciową lub moduł (to w przypadku np. handheldów). Hot-spoty są już praktycznie wszędzie tam, gdzie mogą się pojawić osoby potrzebujące dostępu do Internetu - w restauracjach, hotelach, na lotniskach, w centrach konferencyjnych, a nawet w okolicach miejskich bulwarów.

Rozwój technologii Wi-Fi aktywnie wspomógł Intel, prezentując pakiet Centrino - pozwala on na tworzenie niewielkich, wydajnych i, przede wszystkim, przygotowanych do pracy w sieci Wi-Fi komputerów przenośnych.

Gadżety zamiast komputerów

W 2003 r. na rynek trafiła niewyobrażalna liczba najróżniejszych elektronicznych gadżetów - cyfrowych aparatów fotograficznych, odtwarzaczy MP3, przenośnych telewizorów itp. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że znaczna część tego sprzętu wyprodukowana została przez firmy do tej pory kojarzone tylko i wyłącznie ze sprzętem komputerowym. Ten trend zapoczątkowała firma Apple, wprowadzając na rynek odtwarzacz plików audio iPod - później do sklepów trafiały m.in. aparaty fotograficzne HP, a także telewizory plazmowe i LCD Gatewaya i Della.

Muzyka z Sieci

Pisząc o odtwarzaczach plików audio, nie sposób nie wspomnieć o kolejnej rewolucji - tym razem internetowo-muzycznej. W kwietniu koncern Apple zdecydował się na śmiały krok - zaoferował znakomity produkt (serwis muzyczny iTunes Music Store) dość ograniczonej grupie klientów (mieszkającym w USA użytkownikom Macintoshy). Okazało się, że był to strzał w dziesiątke - serwis bije rekordy popularności, do tej pory sprzedał już ponad 25 milionów plików audio. Nic więc dziwnego, że Apple postanowił iść za ciosem - udostępniono już "windowsową" wersję serwisu. O planach uruchomienia podobnych przedsięwzięć poinformował już także m.in. Microsoft oraz Dell.

Sukces Neostrady

Rok 2003 to także czas intensywnej promocji usługi Neostrada Telekomunikacji Polskiej. Dzięki kolejnym promocjom TP S.A. zdołała w ciągu 12 miesięcy zdobyć blisko 200 tys. użytkowników - oznacza to, że grono polskich internautów, korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu, znacznie się powiększyło. Znaczącą rolę odegrało tu wprowadzenie tzw. samoinstalacji - czyli po prostu maksymalne uproszczenie procesu instalowania Neostrady.

Piraci w tarapatach

W drugiej połowie ubiegłego roku amerykańskie stowarzyszenie RIAA poważnie wzięło się za walkę z osobami nielegalnie kopiującymi pliki z sieci P2P. Organizacja wystosowała blisko 400 pozwów sądowych, w których domaga się od internautów wysokich odszkodowań. Ta metoda szybko zaczęła przynosić rezultaty - w ciągu kilku miesięcy liczba użytkowników sieci P2P spadła w USA o połowę. Nie oznacza to jednak rozwiązania problemu piractwa - w Sieci filmy wciąż pojawiają się często przed ich oficjalną premierą kinową, zaś nie tak dawno malezyjscy piraci wprowadzili do swojej oferty system operacyjny Microsoftu, którego jeszcze nie ma na rynku.

Masa nowego oprogramowania

W ubiegłym roku pojawiło się także wiele nowości z dziedziny oprogramowania. Nowy system operacyjny - Windows Server 2003 - oraz nową wersję pakietu Office (2003) zaprezentował Microsoft. Firma Nullsoft udostępniła wreszcie finalną wersję Winampa 5, zaś prawdziwym przebojem naszego serwisu FTP okazał się niepozorny na pierwszy rzut oka program Zegarynka. Koncern Adobe zaprezentował wreszcie Creative Suite - pakiet zawierający nowe wersje swoich flagowych produktów, (między innymi do tworzenia oraz obróbki zdjęć i grafiki komputerowej), zaś Macromedia - pakiet Studio MX 2004, zawierający między innymi nowe wersje Flasha, Dreamweavera oraz Fireworksa. Wiele osób czekało również z niecierpliwością na szóstą wersję programu Nero, która ostatecznie pojawiła się pod koniec roku.

Poniżej prezentujemy listę 10 najchętniej czytanych informacji, opublikowanych w serwisiehttp://www.pcworld.pl od 1 stycznia do 31 grudnia 2003 r.:

- INTERWENCJE: Neozdrada? -http://www.pcworld.pl/news/61725.html

- Przeróbka, jakiej nie było -http://www.pcworld.pl/news/50909.html

- Total Commander 6.0 - pełna kontrola -http://www.pcworld.pl/news/61177.html

- Winamp 5 - finał! -http://www.pcworld.pl/news/62035.html

- Dial–up pięciokrotnie szybszy? -http://www.pcworld.pl/news/53970.html

- Niebezpieczne Gadu-Gadu -http://www.pcworld.pl/news/51671.html

- Pozwy dla Polaków -http://www.pcworld.pl/news/62235.html

- Microsoft przyspiesza Windows -http://www.pcworld.pl/news/57502.html

- Żegnajcie Detonatory - witajcie ForceWare! -http://www.pcworld.pl/news/60376.html

- Piraci, drżyjcie! -http://www.pcworld.pl/news/61684.html

A oto lista najchętniej pobieranych z naszego serwisu FTP w ubiegłym roku programów (obok nazwy programu umieszczono link do jego najnowszej wersji):

- WinRAR -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2491/WinRAR.html

- DirectX -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/643/DirectX.html

- Total Commander -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2334/Total.Commander.html

- Ace Utilities -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2128/Ace.Utilities.html

- Nero Burning ROM -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2508/Nero.Package.One.html

- KaZaA Media Desktop -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2266/KaZaA.Media.Desktop.html

- ACDSee -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2375/ACDSee.html

- 3DMark 2003 -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2213/3DMark.html

- DivX -http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2265/DivX.html

- GetRight - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2153/GetRight.html


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: