Rok pełen spamu

Mijający rok był, według analityków Commtouch, przepełniony spamem i innymi niepożądanymi treściami, wysyłanymi nieustannie przez armie komputerów "zombie". W porównaniu do poprzedniego roku w obecnym nastąpił wzrost liczby tego typu maili o 30 proc., a odsetek spamu wśród normalnej korespondencji wyniósł, w zależności od odbiorcy, od 45 do 98 proc.

Eksperci Commtouch zawarli wyniki swoich badań w raporcie "2006 Spam Trends Report: Year of the Zombies". Bazą do przedstawionych w nim wniosków była analiza ponad 2 miliardów maili, rozsyłanych na świecie każdego tygodnia.

Główny przesłaniem i jednocześnie ostrzeżeniem, płynącym z badań, jest fakt, iż coraz więcej komputerów staje się bezwolnymi narzędziami do rozsyłania spamu. Liczba adresów IP, z których codziennie wysyłane są niepożądane wiadomości elektroniczne szacowana jest na 6-8 milionów. Co 24 godziny złośliwe oprogramowanie (malware, robaki, wirusy) przejmuje ok. 500 tysięcy komputerów, tworząc z nich stacje robocze "zombie" (urządzenia wysyłają spam niezależnie od przyzwolenia i wiedzy użytkownika). Jak twierdzą specjaliści Commtouch takie komputery mogą w ciągu kilku godzin wysłać 160 milionów niechcianych wiadomości.

W 2006 r. poziom spamu w odniesieniu ogólnym wyniósł w Internecie 87 proc. (o 30 proc. więcej niż rok temu). Liczba niepożądanych maili jest jednak różna w zależności od typu odbiorcy końcowego (osoba prywatna, mała firma, korporacja itp.). Najrzadziej nękani są pracownicy małych korporacji, którzy jednocześnie dysponują odpowiednimi systemami zabezpieczeń (45 proc. spamu). Najgorzej pod tym względem wypadają dostawcy darmowych kont internetowych - tam spam sięga 98 proc. Elektroniczne śmieci częściej docierają także do skrzynek pocztowych użytkowników indywidualnych.

Dużą część niechcianych maili w 2006 r. stanowił tzw. spam obrazkowy. Dzięki tej metodzie, wykorzystującej technikę randomizacji (różne wzory i układy, omijające wiele zabezpieczeń informatycznych), spam znacznie poszerzył swoje pole oddziaływania. Tradycyjne sposoby ochronne, takie jak filtry treści, proste metody heurystyczne czy czarna lista adresów IP w przypadku spamu obrazkowego i rosnącej liczby komputerów "zombie" przestały być skuteczne. Analitycy Commtouch zwrócili również uwagę na wzrost zagrożeń, mających na celu pozyskanie środków finansowych. W mijającym roku phishing dotyczył często popularnych serwisów aukcyjnych i płatniczych, takich jak Ebay czy Paypal.

Opinia dotycząca 2006 r., przynajmniej w zakresie rosnącej liczby spamu, wyrażona przez ekspertów Commtouch nie jest niestety odosobniona. W podobnym tonie wypowiedzieli się niedawno analitycy IronPort Systems, którzy zauważyli, że liczba niepożądanych maili jedynie w listopadzie br. wzrosła o 35 proc.


Zobacz również