Rolnicy eksportują więcej

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa, w ubiegłym roku sprzedaż polskich artykułów rolno-spożywczych za granicę wzrosła o 35%.

Wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych wyniosła w 2005 roku 7 mld 72,2 mln euro, o niemal 35% więcej niż w roku 2004.

W największym stopniu wzrósł eksport do krajów Unii Europejskiej, sprzedano tam artykuły o wartości 5,2 mld euro, o 38,5% więcej niż rok wcześniej (główni partnerzy to Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Włochy i Czechy).

Do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw wyeksportowano artykuły rolno-spożywcze o wartości 860,9 mln euro, o 25,7% więcej niż w 2004 roku. Do Federacji Rosyjskiej wyeksportowano towary o wartości 504,4 mln euro, o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Spadł natomiast eksport do USA, Kanady i Meksyku.

Najczęściej eksportowano mięso, pieczywo, ciastka, soki, artykuły mleczarskie, czekoladę. Największy wzrost eksportu odnotowali producenci mleka, śmietany, oleju rzepakowego i wołowiny.

W ubiegłym roku wartość importowanych do Polski artykułów rolno-spożywczych wyniosła 5,4 mld euro, o 23,5% więcej niż w roku 2004. Towary (najczęściej makuchy, owoce cytrusowe i ryby) sprowadzano głównie z Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Argentyny.