Rome: Total War

Europa to miejsce pełne okrutnych barbarzyńców. Rzym roznosi światło na ostrzach mieczy legionistów.

Europa to miejsce pełne okrutnych barbarzyńców. Rzym roznosi światło na ostrzach mieczy legionistów.

Rome to trzecia odsłona słynnej serii Total War (ukazał się w niej Shogun i Medieval). Tym razem przeniesiesz się do czasów Imperium Rzymskiego, aby stanąć na czele Republiki, a potem zdobyć najwyższe imperium i przekształcić ją w Cesarstwo. Rome to zupełnie nowa dawka strategii w najczystszej formie. Autorzy, podobnie jak w poprzednich częściach, postawili na autentyczność. Zabrali się do pracy rzetelnie, zgłębiając wszelkie tajniki historii starożytnego Rzymu. Każdy rodzaj broni, wszelkie jednostki, maszyny oblężnicze czy budowle zostały wiernie odtworzone i wyglądają tak jak w czasach antycznych.

Niektóre rozwiązania zaczerpnięto z poprzednich części, jednak sam silnik został tak dalece przebudowany, że śmiało można powiedzieć, iż jest nowy. Rozgrywka w dalszym ciągu odbywać się będzie w systemie turowym - na wielkiej mapie strategicznej, jednak wszystkie bitwy rozegrasz w czasie rzeczywistym. Wreszcie zobaczysz trójwymiarowe postacie żołnierzy, a gdy zniżysz kamerę, ujrzysz z bliska szarżę kartagińskich słoni bojowych wdeptujących w ziemię zwarte szeregi rzymskich legionistów. Walka będzie tak widowiskowa, jak bitwy z Gladiatora Ridleya Scotta.

Wojna na pustyni - wrogowie używają wielbłądów.

Wojna na pustyni - wrogowie używają wielbłądów.

Podobnie jak w Medievalu, poprowadzisz do boju wojska liczące po 10 tysięcy wojowników, a po maksymalnym zbliżeniu, zobaczysz szczegóły uzbrojenia twoich żołnierzy. Wszyscy wojownicy będą trójwymiarowi, nie poprowadzisz już do boju malutkich ludzików składających się z kilku drobnych pikseli, tak jak w Medievalu i Shogunie.

Co ciekawe, obejrzysz nawet mimikę twarzy żołnierzy. W czasie oblężenia twierdz zobaczysz, jak wojacy wspinają się po drabinach, podtaczają machiny wojenne, a potem wdzierają się do miasta.

Twoja rola nie będzie ograniczać się tylko do zarządzania państwem. Każdą z prowincji rozbudujesz, wznosząc różne obiekty i fortyfikacje. Do twoich obowiązków będzie należało między innymi zarządzanie prowincjami, negocjacje i podpisywanie umów handlowych i wojskowych z innymi władcami. Obrona granic państwa, skuteczna walka z wrogiem twego ludu, a także zdobywanie nowych kolonii. Zrobisz wszystko, aby powiększyć granice Rzymu. Rzymskie podboje nie skończą się na sąsiednich królestwach. Twoja armia będzie walczyć na pustyniach Afryki, w egzotycznej Persji, a także w dalekiej Szkocji. Oprócz solowych kampanii dostępna będzie również opcja gry sieciowej, w sieci lokalnej i Internecie dla 8 graczy.

Rome: Total War

Gatunek: strategia

Producent: Creative Assembly

Premiera: II kwartał 2004

Wrażenia: dobre