Rosja: "Nie" dla zagranicznego oprogramowania?

Grupa posłów prokremlowskiej partii Zjednoczona Rosja chce zmian w ustawodawstwie, dotyczącym oprogramowania wykorzystywanego w administracji. W skrócie rzecz ujmując - posłowie chcą zakazać wykorzystywania w tych obszarach programów stworzonych za granicami Rosji.

Popierający wniosek posłowie twierdzą, że wykorzystywanie w administracji państwowej oraz innych, zależnych od rządu, sektorach oprogramowania wyprodukowanego zagranicą stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego też przygotowali oni propozycję zmian w ustawodawstwie, przewidującą wprowadzenie stosowanego zakazu stosowania zagranicznych programów i systemów operacyjnych w odpowiednich instytucjach i urzędach.

To nie wszystko - posłowie chcą również stworzenia narodowego programu wspierania twórców rodzimego oprogramowania. W ten sposób powstać mają programy, które z czasem zastąpią zagraniczne produkty. Inicjatorzy projektu podkreślają, że w tej chwili ponad 90% oprogramowania wykorzystywanego w rosyjskiej administracji stanowią aplikacje stworzone poza Rosją.