Rosja: pirackie DVD produkowane w... obiektach rządowych

Przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przyznali w rozmowie z dziennikarzami magazynu The Times, że w ich kraju działają co najmniej 42 fabryki pirackich płyt DVD, z których 12 zlokalizowanych jest w obiektach rządowych i wojskowych.

Z szacunków rosyjskiego MSW wynika, że w 42 rozsianych w okolicach Moskwy fabrykach płyt DVD tłoczonych jest każdego roku ok. 250 mln krążków z filmami - z tego ok. 90% stanowią nielegalne kopie.

Najbardziej szokujący jest jednak fakt, iż zdaniem pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przynajmniej 12 z tych fabryk znajduje się na terenach administrowanych przez rosyjskie instytucje rządowe lub armię.

Zdaniem ekspertów, działalność rosyjskich piratów filmowych sprawia, że amerykańskie koncerny filmowe straciły w ciągu ostatniego roku co najmniej 1,7 mld USD, zaś w ciągu minionych 5 lat - ok. 6 mld USD. Jak przypomina The Times, w ubiegłym roku rosyjskie władze zamknęły działającą na terenie jednostki wojskowej w Puszkino (nieopodal Moskwy) fabrykę pirackich DVD, w której każdego miesiąca produkowano ok. 650 tys. płyt. Zarekwirowano w niej sprzęt wart ok. 14 mln USD.

Więcej informacji: The Times.


Zobacz również