Rosja stawia na open-source i przygotowuje alternatywę dla Windows

W sieci pojawiły się ostatnio ciekawe sygnały, jakoby Federacja Rosyjska pracowała nad swoim własnym systemem operacyjnym, który uniezależniłby większość instytucji i firm państwowych od dominującego na świecie Windows. Choć szczegóły projektu nie są jeszcze znane, to wiele wskazuje na to, że "narodowy OS" będzie oparty na Linuksie.

W marcu ubiegłego roku gazeta "Russia Today" podała, że rząd rosyjski planuje do końca 2009 roku zwiększyć popularność oprogramowania open-source w szkołach. Pośrednim celem tego realizowanego od roku projektu jest ograniczenie piractwa. Rozmaite analizy wykazały bowiem, że większość placówek dydaktycznych w Rosji korzysta z nielegalnej licencji Windows. Środkiem do realizacji tych założeń miała być stopniowa zamiana systemu na jedną z popularnych dystrybucji Linuksa.

Realizacja planu pociągnęła za sobą kolejny ciekawy pomysł rządu. Cnews donosi, że wśród polityków oraz specjalistów rosyjskich krąży ciesząca się sporą popularnością idea przygotowania własnego, narodowego systemu operacyjnego.

Projekt miałby uniezależnić Federację Rosyjską od zagranicznego oprogramowania oraz ograniczeń wynikających z licencji. Baza Linux/GNU z kolei umożliwiłaby lepsze przygotowanie systemu do warunków państwowych, a także zapewniła stały rozwój systemu dzięki niezależnym producentom.

Szczegółowe informacje w języku rosyjskim znajdziecie w artykule CNews (wersja z translatora Google).