Rosja wysadziła satelitę zagrażając astronautom na ISS

Niespodziewany rosyjski test antysatelitarny naraził astronautów na niebezpieczeństwo. Rząd USA oburzony.

Rosja wysadziła satelitę zagrażając astronautom na ISS

Jak podaje Departament Stanu USA, Rosja zniszczyła rakietą jeden ze swoich satelitów, tworząc kosmiczną chmurę gruzu, która rozprzestrzeniła się na orbicie okołoziemskiej. Zidentyfikowano ponad 1,5 tys. możliwych do wyśledzenia fragmentów szczątków oraz wiele tysięcy mniejszych, których niestety nie można kontrolować.

Astronauci mieszkający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej musieli schronić się wewnątrz zadokowanego na ISS SpaceX Crew Dragon, a sama chmura kosmicznych śmieci przelatuje obok stacji co 90 minut. Rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price powiedział:

Ten test znacznie zwiększy ryzyko dla astronautów i kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także dla innych ludzkich lotów kosmicznych. Niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie Rosji zagraża długoterminowej stabilności naszej przestrzeni i wyraźnie pokazuje, że postulaty Rosji o sprzeciwianiu się broni kosmicznej są nieszczere i obłudne.

Administrator NASA, Bill Nelson dodał, że jest oburzony zaistniałą sytuacją oraz, że zagrożeni byli nawet rosyjscy kosmonauci. US Space Command w swoim oświadczeniu podało, że pracuje nad scharakteryzowaniem pola szczątków i zapewniło, że wszystkie kraje związane z lotami kosmicznymi otrzymają informacje niezbędne do manewrowania satelitami.

Zobacz również:

  • Jak nauczyć się obcego języka? Z tymi aplikacjami spełnisz swoje postanowienia noworoczne
  • Rakieta SpaceX ma awarię. Będzie śledztwo

Zobacz także: Rossmann: elektronika i małe AGD - co warto kupić?

Źródło: theverge.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: