Rosjanie krążą wokół podmorskich kabli światłowodowych

Rosjanie prowadzą "agresywne" działania za pośrednictwem okrętów podwodnych i wywiadowczych. Pentagon podejrzewa, że kryć się za nimi mogą plany zniszczenia kluczowych podmorskich światłowodów.

Dziennik New York Times opisał bardzo niepokojące działania rosyjskich okrętów podwodnych i wywiadowczych. Jednostki te w ostatnim okresie są bowiem bardzo aktywne m.in. na akwenach otaczających Stany Zjednoczone operując w pobliżu strategicznych podwodnych linii światłowodowych, które odpowiadają za światową komunikację internetową.

NYT nazywa działania Rosjan "agresywnymi" i przypomina, że w październiku statek wywiadowczy Jantar pływał wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych nad światłowodem, z którego korzysta baza wojskowa Guantanamo na Kubie. Co ważne, okręt ten wyposażony jest w dwie podmorskie kapsuły, które można wykorzystać do niszczenia światłowodów.

Amerykanie podejrzewają ponadto, że wzmożony ruch rosyjskich okrętów ma na celu ustalenie położenia tajnych kabli światłowodowych, które wykorzystywane są do celów wojskowych. Przerwanie takiego kabla daleko od brzegu byłoby bardzo dotkliwym ciosem dla amerykańskiej armii. Ponadto jego naprawa byłaby bardzo trudna.

Aktualizacja: 27 października 2015 13:25

Franc Klincewicz, przewodniczący komisji obrony w rosyjskiej Radzie Federacji skomentował tekst NYT. Jego zdaniem zawarte w nim informacje są absurdalne. Podkreślił, że komuś najwidoczniej chodzi o zaognienie i tak bardzo napiętych stosunków pomiędzy USA i Rosją. Zwrócił też uwagę, że rosyjskie okręty wywiadowcze i podwodne operują na wodach międzynarodowych, więc mówienie o ich "agresywnych" działaniach jest bezpodstawne.

"Rosja też jest zaniepokojona aktywnością Sojuszu Północnoatlantyckiego w pobliżu wschodnich granic" - stwierdził w wywiadzie udzielonym rosyjskiej agencji Regnum Franc Klincewicz.