Rosjanie rozmrażają na Syberii starożytne wirusy

Rosyjscy naukowcy, zajmujący się niegdyś bronią biologiczną, prowadzą badania nad wirusami mającymi tysiące lat, które znaleźli na Syberii.


Rosyjscy naukowcy z Instytutu Vector na Syberii oraz Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku ogłosili, że prowadzą badania nad wymarłymi wirusami. W tym celu zamierzają pobierać próbki starożytnych wirusów z tzw. wiecznej zmarzliny znajdującej się w Rosji, a w przyszłości również te, pochodzące od zwierząt wymarłych. Pierwsze materiały do prowadzonych obecnie badań uzyskano już w 2009 roku i pochodzą one z tkanek miękkich 4450-letniego konia, który został odkryty w regionie Wierchojańskim.

Wymarłe wirusy, Rosja, Vecor Institute, Syberia wymarłe wirusy, 4450 letni koń, wymarłe gatunki zwierząt,

4450 letni koń znaleziony w wiecznej zmarzlinie

Badania wymarłych wirusów w Rosji

Jak tłumaczą naukowcy, chcą oni w ten sposób lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w obecnych wirusach i na tej podstawie usprawnić pracę nad skutecznymi środkami m.in. przeciw koronawirusowi. Choć badania te mogą budzić różnego rodzaju wątpliwości, to wbrew pozorom są bardzo istotne w kontekście przyszłości rodzaju ludzkiego. Przez globalne ocieplenie bowiem pokrywa lodowa ziemi topnieje w zastraszającym tempie, czego dowodem może być poniższe zdjęcie z Alaski.

Wymarłe wirusy, Rosja, Vecor Institute, Syberia wymarłe wirusy, 4450 letni koń, wymarłe gatunki zwierząt,

Przerażające porównanie

Oznacza to, iż w przyszłości szczątki badanych w Rosji organizmów zostaną „odkryte” i rozmrożone czy tego chcemy, czy nie i ich obecne badania mogą przygotować nas na potencjalne zagrożenie z tym związane. Zabiegi te uwiarygadniają także najnowsze doniesienia, według których koronawirus może mutować w przypadku aż 126 gatunków zwierząt by następnie przejść na człowieka, co stanowi ogromne zagrożenia dla ludzi.

Ciekawa historia Instytutu Vector

Zajmujący się badaniami nad starożytnymi wirusami w Rosji - Vector Institute, czyli Państwowe Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii VEKTOR to instytucja bardzo barwna i o ciekawej historii. To biologiczne centrum badawcze w okresie tzw. Zimnej wojny zajmowało się pracami nad bronią biologiczną dla ZSRR. Obecnie, tamtejsi naukowcy zajmują się najbardziej śmiercionośnymi wirusami.

Wymarłe wirusy, Rosja, Vecor Institute, Syberia wymarłe wirusy, 4450 letni koń, wymarłe gatunki zwierząt,

To się nazywa historia...

Instytut jest też jednym z dwóch miejsc na świecie, w których znajduje się wyjątkowy szczep ospy (drugim jest amerykańskie laboratorium CDC w Atlancie). Co ciekawe, doszło tam w ostatnich latach do dwóch wypadków: w 2004 roku jeden z pracowników zakaził się wirusem Ebola i w konsekwencji zmarł, a w 2019 roku doszło tam do eksplozji. Miejmy więc nadzieję, że badania nad tymi wymarłymi wirusami przyniosą nam same korzyści, ponieważ po 2020 roku więcej problemów nam już nie trzeba.