Rosjanie szykują własny bezpieczny i wytrzymały tablet dla tajnych służb

Wkrótce rosyjskie tajne służby otrzymają do dyspozycji tablet, który ma zabezpieczyć ich dane przed dostaniem się w niepowołane ręce (czytaj tajnych służb USA).

Rosja pokazała po raz kolejny, jak poważnie myśli o uniezależnieniu się od zachodnich technologii, które jej zdaniem mogą być wykorzystywane do szpiegowania przede wszystkim przez Stany Zjednoczone. Rosyjskie tajne służby otrzymają wkrótce bowiem tablet, który został opracowany przez specjalistów Naukowo-Badawczego Instytutu Gospodarki Informatyki i Systemów Sterowania.

Urządzenie, które media nazywają Rupad, pracuje pod kontrolą systemu Russian Mobile Operating System (RoMOS), który tak opracowano, aby jak najlepiej chronić dane użytkownika przed dostępem osób trzecich (oczywiście też wszystkie wychodzące z tabletu informacje są szyfrowane). Oferuje dwurdzeniowy procesor, dwa aparaty, nawigację oraz łączność 3G, Bluetooth, Wi-Fi i GSM. Ponadto wyposażone zostało w fizyczny przycisk, którego naciśnięcie odłącza wszystkie elementy zdolne do przekazywania informacji (moduły łączności, kamery, mikrofony, głośniki).

Rupad cechuje też pancerna konstrukcja zapewniająca odporność na wstrząsy. Ponadto może on pracować przez 30 minut w zanurzeniu metr pod wodą i w temperaturze 55 stopni Celsjusza.