Rosjanin zastrzegł emotikonę ";-)"

Oleg Teterin, rosyjski biznesmen, utrzymuje, że jest wyłącznym właścicielem praw do popularnej emotikony, symbolizującej uśmiech, a szeroko wykorzystywanej w różnych formach komunikacji elektronicznej (e-mail, komunikatory internetowe, SMS-y).

Teterin jest prezesem spółki telekomunikacyjnej Superfone. Zapowiada, że nie zamierza "ścigać" indywidualnych użytkowników korzystających z zastrzeżonego znaku. "Chcę podkreślić, że jest to [patent - red.] wymierzone w firmy, które chcą wykorzystać znak do celów handlowych bez zgody właściciela" - cytuje Rosjanina serwis huffingtonpost.com.

Korzystanie ze znaku przez firmy ma być możliwe dopiero po wykupieniu rocznej licencji. Jej koszt ma być "niewielki", bo wynoszący kilkadziesiąt tysięcy dolarów - twierdzi biznesmen. Teterin twierdzi również, że z uwagi na podobieństwo zastrzeżonej przez niego emotikony do kilku innych symboli - np. ":-)" czy też ":)" - rozważa nabycie praw również do tych ostatnich.

Kombinacja znaków: dwukropek, myślnik, nawias prawdopodobnie została po raz pierwszy użyta jako symbol uśmiechniętej twarzy w elektronicznej wiadomości we wrześniu 1982 r. przez Scotta Fahlmana, profesora amerykańskiego uniwersytetu Carnegie Mellon.