Rosną płace informatyków

Nasze wynagrodzenia rosną. I to więcej niż przewidywali w budżetach pracodawcy. Największy wzrost wynagrodzenia zanotowali pracownicy działów sprzedaży, marketingu, administracji i IT. Coraz częściej pracownicy mogą też liczyć na zapewnienie prywatnej opieki medycznej przez pracodawcę.

Jak wynika z raportu firmy Hewitt, średnia podwyżek wynagrodzeń w roku 2007 to około 7,5%. Analitycy zawracają uwagę, że mimo nienajlepszych prognoz dotyczących rozwoju gospodarki na przyszły rok podwyżki wynagrodzeń w roku 2009 mogą wynieść średnio nawet 6,8%.

Największymi beneficjentami wzrostu płac okazali się pracownicy działów sprzedaży i marketingu, których wynagrodzenia wzrosły średnio aż o 20% oraz asystentki dyrektorów, których pensje wzrosły o ok. 15 %. Z przeprowadzonych badań wynika, że na stabilny wzrost wynagrodzeń, średnio na poziomie 10-11% rocznie, mogą liczyć także specjaliści z dziedziny informatyki.

"Tegoroczna edycja ujawniła rosnącą tendencję do przyznawania świadczeń pozapłacowych, w szczególności pakietów medycznych" - powiedział Tomasz Dziekanowski, Menedżer Działu Wynagrodzeń w Hewitt Associates. Z raportu Hewitt wynika, że już 70% przebadanych firm w Polsce zapewnia swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, co w porównaniu z rokiem poprzednim daje wzrost aż o 15 punktów procentowych.

W jedenastej edycji badania Bazy Danych Wynagrodzeń Całkowitych TCM 2008, przeprowadzonej przez firmę doradczą Hewitt Associates, udział wzięło 176 firm reprezentujących różne branże.

Czytaj także:

Kto zarabia najlepiej w Polsce

Wynagrodzenia członków zarządów spółek IT

Wynagrodzenia menedżerów spółek giełdowych