Rosną wynagrodzenia w IT

Po okresie stagnacji polski rynek pracy informatyków rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy poszukują doświadczonych specjalistów, pojawia się coraz więcej ofert pracy, a tę pozytywną tendencję odzwierciedlają pensje informatyków.

Spostrzeżenia te zakomunikowała Dorota Kulesza z InfoStaff, agencji specjalizującej się w rekrutacji informatyków. Z obserwacji agencji wynika, że pojawiła się bardzo pozytywna tendencja: pensje informatyków wzrosły o około 10%, co oznacza także zwiększony popyt na specjalistów IT. W chwili obecnej bardzo potrzebni są programiści nowych technologii, zapotrzebowanie na nich jest ogromne. Firmy poszukują również analityków biznesowych oraz konsultantów, mówi Dorota Kulesza.

Wciąż utrzymuje się zapotrzebowanie na specjalistów z pogranicza informatyki i biznesu, zwłaszcza konsultantów wdrożeniowych systemów ERP. Bardzo często obejmują oni w firmie stanowiska kierowników projektu i koordynują wdrożenia. Przy tego rodzaju zajęciach poszukiwani są kandydaci z wiedzą ekonomiczną. Liczy się także komunikatywność, umiejętność pracy w zespole oraz cechy przywódcze. Od dłuższego czasu obserwujemy ogromne zainteresowanie specjalistami SAP. Są oni poszukiwani zarówno przez firmy konsultingowe, jak i przedsiębiorstwa różnych branż. Głównym zadaniem specjalistów jest modyfikacja systemów lub wdrażanie ich w firmie od początku.,dodaje Dorota Kulesza. Popyt na specjalistów SAP odzwierciedlają ich zarobki, które w InfoStaff oceniane są jako bardzo atrakcyjne. Jednak praca ta jest bardzo absorbująca i wiąże się z koniecznością częstych wyjazdów za granicę, licznych spotkań oraz ograniczoną ilością czasu dla siebie. Płace są natomiast adekwatne do takiego stylu pracy. Z naszych obserwacji wynika, że konsultant z czteroletnim doświadczeniem zarabia od 10 do 15 tysięcy złotych brutto. Jednak oczywiście wszystko zależy od tego, jak dana osoba pokierowała swoją karierą oraz w jakiej firmie pracuje,zauważa Dorota Kulesza. Na atrakcyjne zarobki mogą także liczyć administratorzy baz danych. Wg InfoStaff pensje ich znajdują się w przedziale od 8 do 12 tysięcy złotych brutto. Zarobki w tym sektorze są jednak bardzo zróżnicowane i wszystko zależy od tego jaką ma się specjalizację. Z pewnością można stwierdzić, że informatycy to bardzo aktywna grupa zawodowa, dobrze radząca sobie na rynku. Specjaliści IT dbają o swój rozwój, inwestują pieniądze w zdobycie różnego rodzaju dyplomów i certyfikatów, wszystko po to, aby być bardziej atrakcyjnymi na rynku pracy, dodaje Dorota Kulesza.

Kolejną tendencją na rynku pracy IT jest tworzenie przez międzynarodowe korporacje oddziałów wsparcia IT w Polsce. Stwarza to olbrzymie możliwości rozwoju kariery informatyków. Firmy inwestują w Polsce, gdyż mogą liczyć na bardzo dobrych informatyków oraz dostęp do wszystkich nowoczesnych technologii, dzięki temu takie centrum może obejmować swoim zasięgiem całą Europę, a to daje ogromne szanse na rozwój tej grupie zawodowej.

W Polsce coraz większą popularność zyskuje sobie również praca projektowa, która jest bardzo chętnie stosowana w Europie Zachodniej. Polscy informatycy chcąc zdobywać doświadczenie w różnych korporacjach decydują się współpracować z firmami na zasadzie projektów. Oznacza to, że nie są oni związani z firmą na stałe, a jedynie pracują w niej na czas realizacji projektu. Jest to zajęcie przeznaczone dla specjalistów posiadających doświadczenie i wiedzę ekspercką. Osoby pracujące w ten sposób nie tylko rozwijają się zawodowo lecz czerpią z tego korzyści finansowe, wynagrodzenia są zazwyczaj wyższe od osób zatrudnionych w firmie na stałe ,informuje Dorota Kulesza.


Zobacz również