Rośnie bezrobocie w Chinach

Około 26 milionów chińskich migrujących pracowników straciło pracę, gdy zmalał eksport - wynika z danych rządowych.

W wielu chińskich miastach w ostatnich latach odnotowywano rocznie dwucyfrowy wzrost gospodarczy, wieś pozostawała daleko w tyle. Mieszkańcy wsi migrowali do miast w poszukiwaniu pracy przede wszystkim w przemyśle, który produkował głównie na eksport. Teraz eksport gwałtownie się skurczył i chińskie przedsiębiorstwa masowa zwalniają ludzi.

Z niedawno przeprowadzonego przez chiński rząd badania wynika, że ok. 15% z ok. 130 mln Chińczyków, którzy wcześniej migrowali z powodów zawodowych, wróciło teraz do swoich domów i nie ma pracy. Co roku na rynek pracy wkracza ok. 5-6 mln nowych migrantów. W tej chwili szacuje się, że ok. 25-26 mln pracowników, którzy przybyli ze wsi do miast, straciło zatrudnienie.

Chińskie władze twierdzą, że w 2009 roku priorytetem będzie zapewnienie zatrudnienia na wsiach, które w dużym stopniu stały się uzależnione od pieniędzy przysyłanych przez migrantów pracujących w fabrykach i na budowach w miastach. Administracja obawia się fali niepokojów społecznych. Prognozy wzrostu PKB dla Chin na ten rok są bardzo pesymistyczne - zakładają ok. 5%.