Rośnie poparcie dla Gecko

Gecko, nowa generacja technologii przeglądarek internetowych, zdobywa poparcie kluczowych firm z branży IT.

W poniedziałek Netscape ogłosił rychłe wprowadzenie na rynek Navigatora 6.0, nowej generacji przeglądarki internetowej, opartej na technologii typu open-source - Gecko. Swoje poparcie dla nowej technologii zadeklarowało już siedem firm: IBM, Intel, RedHat, Sun Microsystems, NetObjects, Liberate Technologies i Nokia. Macierzysta firma Netscape'a, AOL, pomimo że do obsługi swych serwisów wykorzystuje konkurencyjną przeglądarkę Internet Explorer, zamierza wykorzystać Gecko w przyszłych wersjach Instant Messenger i ICQ.

Kod źródłowy Gecko uważany jest za najbardziej uniwersalny z dotychczas opracowanych mechanizmów. Małe rozmiary czynią go idealnym do zastosowań w urządzeniach bezprzewodowych. Gecko został opracowany wspólnie z Mozilla.org, organizacją open-source, założoną przez Netscape'a dwa lata temu. W styczniu 1998 r. Netscape ogłosił, że przeglądarka Navigator będzie udostępniana bezpłatnie, a jej kod źródłowy publicznie opublikowany. Dwa miesiące później Navigator open-source trafił do klientów.

Początkowo Netscape planował wprowadzić na rynek wersję przejściową , Navigator 5.0, ale, jak mówi Eric Krok, menedżer produktów Netscape'a: "Otrzymaliśmy jasne sygnały, że oczekiwana jest kompletnie nowa wersja, nie tymczasowy upgrade". Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, w ciągu miesiąca ma ukazać się nowa wersja przeglądarki, wykorzystująca kod źródłowy Gecko, oznaczona numerem 6.0.

"Nie spodziewaliśmy się, że zajmie to tak wiele czasu, ale jeśli obietnice zostaną spełnione, to pozwoli nam to na tworzenie odpowiednich dla nas aplikacji, zamiast dostosowywania się do wymagań i ograniczeń różnych przeglądarek" - twierdzi Jeffrey Zeldman, projektant stron WWW i szef Web Standards Project. "Gecko jest popierany przez firmy: IBM, Sun czy RedHat, co oznacza wykorzystanie technologii przez te firmy. Może to znacząco zmienić układ sił na rynku przeglądarek" - prognozuje J. Zeldman.