Rośnie private equity

Private equity wkracza na największe światowe rynki, w 2004 roku zawarto umowy warte łącznie 300 mld USD, o 60% więcej niż rok wcześniej.

Niespotykana wcześniej płynność na rynkach papierów dłużnych, duże podwyżki kapitału dzięki wykupom, bogate źródło umów, w czasie niewielkich zakupów korporacyjnych - to siły napędzające wzrost sektora private equity.

Grupy wykupu agresywnie restrukturyzują poszczególne sektory gospodarki. Firma badawcza Dealogic podała, że wartość umów w sektorze ochrony zdrowia wyniosła 19 mld USD, w przemyśle związanym z satelitami 10 mld USD, w tym 5 mld kosztowało wykupienie Intelsatu (była to największa umowa ubiegłego roku) i 6,7 mld USD w kinach w Europie i USA.

Trzy największe wyjścia z inwestycji przez ofertę publiczną to Google w USA, Eircom (irlandzka firma telekomunikacyjna) i Pacific Brands (australijski producent ubrań). Wartość ogłoszonych umów typu private equity wzrosła do 294 mld USD w 2004 roku ze 185 mld USD w ubiegłym roku i 133 mld USD w 2002 roku.

Największe rynki to nadal USA i Wielka Brytania, warte odpowiednio 126 mld USD i 57 mld USD. Na trzecim miejscu są Niemcy - 27 mld USD.


Zobacz również