Rosyjscy piraci zmuszeni do... obniżenia cen

Ceny sprzedawanych na rosyjskim rynku pirackich filmów na DVD w ostatnim czasie gwałtownie spadają - donosi dziennik "Kommersant". Jednym z powodów jest seria promocji i obniżek, wprowadzonych przez legalnych dystrybutorów - sprawiły one, że ceny pirackich płyt spadły nawet o 60% - do 60 rubli (ok. 7 zł).

W ostatnim czasie na rosyjskim rynku pojawiły się tańsze, oryginalne wydania niektórych filmów - tzw. wersje light. Są one pozbawione np. części dodatków, wielokanałowego dźwięku czy napisów innych niż rosyjskie - ale za to kosztuje ok. 100 rubli. Jeszcze do niedawna tyle trzeba było zapłacić za pirackie wydanie filmu.

Eksperci sądzą również, że na obniżenie cen nielegalnie dystrybuowanych filmów wpływ miała również konkurencja ze strony internetowych serwisów P2P, z których pirackie kopie najnowszych przebojów kinowych można pobierać nieodpłatnie.

Co więcej - cytowani przez Kommersant specjaliści twierdzą również, że ceny nielegalnych DVD wciąż będą spadać - nawet do ok. 7 rubli za krążek. To może sprawić, że ich produkcja stanie się po prostu nieopłacalna.