Rosyjscy propagandyści przyłapani na "grzebaniu" w Wikipedii

Rosja stara się na wszelkie sposoby oddalić od siebie podejrzenia o związek z zestrzeleniem nad terytorium Ukrainy pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych. Również poprzez edycję wpisów na Wikipedii.

Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że wkrótce rosyjskie władze całkowicie przejmą kontrolę nad rosyjskim Internetem. Posiadają one też specjalne komórki, które odpowiadają za propagandę w globalnej sieci.

Według ekspertów Rosja już od dawna prowadzi cyberataki. Ich przykład mieliśmy niedawno w Polsce. Zwrócił na nie uwagę Newseek.pl, który zauważył, że pod każdym artykułem dotyczącym sytuacji na Ukrainie natychmiast pojawiało się wiele antyukraińskich i antypolskich komentarzy.

Zobacz również:

  • Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 [Aktualizacja 19.08.2021r.]
  • Kosmonauta zrobił niezwykłe zdjęcie stacji kosmicznej
  • "Wiki Lubi Zabytki" - Wikipedia ogłasza konkurs!

Dzisiaj mamy kolejny przykład na propagandową działalność Kremla. Wychwycił ją bot RuGovEdits, który wyśledził zmiany w rosyjskojęzycznej Wikipedii dokonane z komputera podpiętego do rządowego IP. Dotyczyły one artykułu o zestrzeleniu samolotu MH17.

"Samolot został zestrzelony przez terrorystów z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej przy użyciu rakiet BUK otrzymanych od Federacji Rosyjskiej" - wpis oryginalny.

"Samolot został zestrzelony przez ukraińskich żołnierzy" - wpis po rządowej edycji.

Źródło: The Telegraph

_________________

Ciekawe, jakie komentarze pojawią się pod tym artykułem...