Rosyjski bankomat sprawdzi czy...kłamiesz!

Jeden z największych rosyjskich banków pracuje nad stworzeniem nowego systemu bankomatów typu ATM, które będą wykrywały, czy korzystająca z nich osoba...kłamie.

Dmitri V. Dyrmovsky, szef Speech Technology Cente (źródło: The New York Times)

Polecamy:

Zobacz też:

Nowe bankomaty rosyjskiego banku Sperbank nie będą opierały się tylko na prostym wprowadzeniu numeru PIN. Do rzetelnej identyfikacji klienta zostanie bowiem zaprzęgnięty system rozpoznawania twarzy, system rozpoznawania mowy, skanowanie linii papilarnych oraz skanowanie paszportu. Co jednak najciekawsze, bankomat będzie również mógł w razie potrzeby zadawać pytania przeprowadzając swego rodzaju przesłuchanie mające na celu wykrycie, czy korzystająca z niego osoba nie kłamie. Warto dodać, że tworząca system wykrywania kłamstw firma Speech Technology Center, korzystała podczas prac z nagrań przesłuchań prowadzonych przez rosyjskich milicjantów.

Celem nowego rozwiązania jest umożliwienie zaoferowania za pośrednictwem bankomatów szerszego wachlarza usług. To oczywiście bardzo interesujące, lecz trzeba sobie tutaj też zadać pytanie, czy aby nie za bardzo ingeruje ono w prywatność klienta. Z pewnością bowiem tego typu system mógłby być łakomym kąskiem np. dla tajnych rosyjskich służb.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?

"Nie naruszamy prywatności klientów. Nie wchodzimy przecież do ich mózgu. Nie infiltrujemy ich życia osobistego. My tylko próbujemy dowiedzieć się, czy mówią prawdę. Nie widzę żadnego powodu, aby być zaniepokojonym" - twierdzi Victor M. Orlovsky z banku Sperbank.

Wierzycie mu?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: