Rosyjski konkurent Intela i AMD

W połowie przyszłego roku zespół rosyjskich inżynierów ma otrzymać fundusze na produkcję mikroprocesora, który "bije na głowę" wszelkie wytwarzane dotąd układy.

Inżynierowie, którzy zaprojektowali na potrzeby radzieckiego systemu obrony powietrznej superkomputer Elbrus-2, stwierdzili, że mogą stworzyć chip E2k, który będzie kilka razy szybszy od najnowszego układu Intela. Rosjanie mogą w ciągu trzech lat uruchomić produkcję E2k pod warunkiem, że zdobędą na to fundusze. Jak dotąd założona przez nich firma, Elbrus International, nie stworzyła ani jednego egzemplarza procesora. Pozostaje on w fazie projektu i kilku przeprowadzonych symulacji.

E2k ma być szybki i tani w produkcji, ale na zbudowanie fabryki, w której byłby wytwarzany, potrzeba ponad miliard USD. Obecnie zespół Elbrusa inwestuje w prace nad chipem własne pieniądze, ale brytyjski inwestor Robert Fleming zapowiada, że zbierze 60 mln USD niezbędnych do wyprodukowania prototypów E2k. "Rozmawiamy o firmie, która ze swoją własnością intelektualną może osiągnąć wartość rynkową rzędu miliardów dolarów, i jest to zupełnie realne w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat" - twierdzi Alexei Matveyev, dyrektor Fleming Investment Banking.

Właścicielem patentu jest firma Elbrus International z siedzibą na Kajmanach, kontrolowana przez rosyjskich inżynierów. Decyzje o takiej lokalizacji i statusie prawnym firmy podyktowała niedostateczna (w prawodawstwie rosyjskim) ochrona praw do intelektualnej własności.

Więcej informacji: news.cnet.com