Rosyjski moduł Nauka zadokuje dziś do stacji kosmicznej ISS. Oglądaj na żywo

Międzynarodowa Stacja kosmiczna wzbogaci się dziś o nowy moduł o nazwie Nauka. Przyłączenie ogromnego elementu będzie transmitowane na żywo.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), jak sama nazwa wskazuje, powstała w kolaboracji kilku państw z całego świata. Głównymi partycypantami były oczywiście Stany Zjednoczone i Rosja, które w tamtym okresie absolutnie dominowały pod względem technologii kosmicznej. Swój kawałek tortu miała jednak, i wciąż ma, ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna. Niestety, gigantyczna instalacja jest już przestarzała, co nastręcza wielu problemów.

iss, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, nasa, agencja kosmiczna, misja kosmiczna, kosmos, amerykańska agencja kosmiczna, przestrzeń kosmiczna, nauka, Misja, stacja kosmiczna, europejska agencja kosmiczna, esa, moduł nauka, przyłączanie modułu, nowy moduł stacji kosmicznej, roskosmos, rosyjski moduł,

Źródło: WikiImages/Pixabay

W związku z powyższym, Rosyjska Agencja Kosmiczna – Roskosmos oznajmiła, iż wycofuje się z programu ISS i skoncentruje się na własnej stacji kosmicznej, nad którą prace już zostały rozpoczęte (więcej na ten temat znajdziecie tutaj). Niemniej dotychczasowe umowy jeszcze obowiązują, a w ramach przedsięwzięcia Rosjanie skonstruowali i wysłali w kosmos nowy, ogromny moduł stacji kosmicznej, który nazwano Nauka.

Zobacz również:

  • Awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
  • Tak wyglądał start pierwszej cywilnej misji SpaceX! [Zobacz film]
  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie

Nauka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ogromy element o chwytliwej i adekwatnej nazwie w dniu dzisiejszym dotrze do ISS, a wydarzenie to oraz proces przyłączania modułu będzie można oglądać na żywo. Transmisja rozpocznie się o 14.30 czasu polskiego, jednak gwóźdź programu planowany jest na 15.24 czasu polskiego. Aby być świadkiem tego rzadkiego i skomplikowanego przedsięwzięcia wystarczy w odpowiednim czasie kliknąć na materiał filmowy zamieszczony poniżej.

Biorąc pod uwagę rozmiary całej misji oraz poszczególnych jej elementów, cały proces z pewnością będzie wart uwagi. Warto wspomnieć, że Nauka będzie przeznaczona stricte do badań, a w celu zrobienia miejsca na nowy element należało pozbyć się starego. Dlatego też odłączono moduł Pirs, który poleciał w stronę Ziemi i po wejściu w atmosferę zmieniła się w imponującą kulę ognia. Materiały z tym związane znajdziecie tutaj.

Sprawdź też:

Rosjanie wyślą w kosmos reaktory jądrowe. W jakim celu?