Rosyjski profesor twórcą Crusoe i Itanium?

Wiele faktów wskazuje na to, że prawdziwym twórcą chipa Crusoe firmy Transmeta i Itanium Intela jest rosyjski profesor Borys Babajan.

Wiele wskazuje na to, że architektura procesorów wykorzystywana obecnie przez firmy Intel i Hewlett-Packard została stworzona przez rosyjskiego profesora Borysa Babajana. Można spodziewać się także licznych podobieństw do E2K w architekturze procesora Crusoe firmy Transmeta, bowiem jeden z prezesów firmy, David Ditzel, pracował wiele lat z Babajanem.

Borys Babajan zwany jest ojcem rosyjskiej informatyki. Jego zespół stworzył pierwsze komputery już w latach 50., a Związek Radziecki zawdzięcza mu systemy nuklearne i kontroli lotów kosmicznych. Po upadku Związku Radzieckiego, Babajan stracił państwowe dotacje na badania i wraz z zespołem powołał niezależną firmę Elbrus International, w której obecnie pracuje 400 osób. We wczesnych latach 90. Elbrus rozpoczął poszukiwania zachodnich partnerów. Pracami rosyjskiego informatyka zainteresowały się Hewlett-Packard i Sun Microsystems. Babajan podjął współpracę z Sun Microsystems, gdzie pracował wówczas David Ditzel (obecnie prezes Transmety). Peter Rosenbladt, prowadzący z ramienia Hewlett-Packard rozmowy z Babajanem, związał się niebawem z Intelem i prowadził prace nad architekturą IA-64. "Powiedzieliśmy im właściwie wszystko, także tym z Hewlett-Packard. Byliśmy chyba bardzo naiwni" - oświadczył Borys Babajan w wywiadzie udzielonym niedawno w Moskwie.

Rosyjski informatyk twierdzi, że procesor E2K opracowany przez jego firmę Elbrus International jest znacznie bardziej wydajny i tańszy od najnowszych chipów dostępnych na rynku, ale brak funduszy nie pozwolił na rozpoczęcie jego masowej produkcji. E2K jest trzy razy szybszy i o połowę mniejszy od Itanium Intela, którego architektura uderzająco przypomina rozwiązania przyjęte w E2K.