Rosyjskie telekomy pod nadzorem FSB

Rosyjskie telekomy będą musiały udostępnić bazy abonentów służbom bezpieczeństwa bo taki obowiązek narzuca na nich nowe rozporządzenie tamtejszego Ministerstwa Informacji i Łączności. FSB bez ograniczeń i bez nakazu sądowego będzie mogło przeglądać dane abonentów oraz informacje o ich płatnościach i połączeniach.

Z końcem 2005 roku liczba abonentów sieci komórkowych ma w Rosji sięgnąć 100 mln osób. W ubiegłym tygodniu premier Fradkow podpisał rozporządzenie dające służbom bezpieczeństwa nowe uprawnienia w zakresie dostępu do baz danych operatorów telefonicznych. Rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2006 roku.

Do tej pory Federalna Służba Bezpieczeństwa, następca KGB, mogła uzyskać dostęp do szczegółowych informacji na podstawie nakazu sądowego. Bez niego funkcjonariusze mogli tylko uzyskać numer telefonu i imię właściciela. Od początku przyszłego roku agenci będą mogli przeglądać całość bazy nie ruszając się ze swojego gabinetu na moskiewskiej Łubiance. Operator na swój koszt musi zagwarantować im dostęp do takich informacji jak dane osobowe abonenta, rejestr rozmów (od kogo, do kogo i ile trwał) a także szczegółów technicznych zbieranych przez sieć GSM - na przykład geograficzna lokalizacja danego telefonu.

Uprawnienia te zostały prawnie usankcjonowane wprowadzoną w 1995 roku ustawą o systemach środków operacyjno-śledczych (SORM-2), która wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na sprzeczność z artykułami 23 i 24 rosyjskiej konstytucji, które gwarantują obywatelom prywatność życia, komunikacji i korespondencji. Jednak cytowani przez dziennik Utro.ru Rosjanie nie mieli złudzeń że aktualne prawodawstwo niespecjalnie przejmuje się zgodnością z konstytucją. Przedstawiciele firm telekomunikacyjnych obawiają się najbardziej faktu że nieograniczony i niekontrolowany przez sądy dostęp FSB do baz abonentów będzie przez nich nadużywany na całego nie tylko do celów bezprawnej inwigilacji ale do czysto komercyjnych - na przykład dalszej odsprzedaży baz na czarnym rynku.


Zobacz również