Router, okno na świat

Aktywna usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu to jedno, a urządzenie ją wykorzystujące to drugie. Kto ma jeden komputer w domu i nie zamierza rozbudowywać wewnętrznej infrastruktury sieciowej, może zdać się wyłącznie na modem ADSL.


Aktywna usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu to jedno, a urządzenie ją wykorzystujące to drugie. Kto ma jeden komputer w domu i nie zamierza rozbudowywać wewnętrznej infrastruktury sieciowej, może zdać się wyłącznie na modem ADSL.

Router przyda się wtedy, gdy w domu jest kilka pecetów albo gdy często spotykają się w nim miłośnicy gier sieciowych. Wszystkie komputery można wówczas podłączyć do routera i wspólnie łączyć się z serwerem gier. Coraz bardziej modne stają się urządzenia pracujące bezprzewodowo - nie tylko notebooki i palmtopy, ale również sprzęt RTV, taki jak telewizory, wieże i odtwarzacze filmów. W takim wypadku najlepiej wykorzystać router zarówno do podłączenia do Sieci, jak i w celu zapewnienia bezprzewodowej łączności w domu.

Jaki router wybrać?

Często wystarczy prosty przewodowy router, taki jak Fritz!Box. Najważniejsze, aby konfigurowanie było jak najprostsze i nie wymagało znajomości protokołów, metod weryfikacji hasła, funkcji typu MultiNAT itp. Jedyne, czego nabywca nawet prostego urządzenia musi wymagać, to przekierowanie portów (funkcja Port Forwarding), które pozwala na umieszczenie w sieci LAN serwera dostępnego z zewnątrz oraz na swobodne korzystanie z aplikacji typu P2P. Uwaga na wszelkiego rodzaju podobne funkcje, takie jak Port Triggering czy Dynamic Port Opening. Oczywiście są niezwykle przydatne, ale dopiero gdy funkcjonuje przekierowanie portów. Samo Dynamic Port Opening nie wystarczy do wydajnego pobierania plików za pomocą takich aplikacji, jak eMule.

Jeśli znasz się na bardziej zaawansowanych opcjach związanych z siecią LAN albo lubisz eksperymenty oraz wyzwania, może należałoby skupić się na takich routerach, jak Linksys, DrayTek, czy Pentagram. Ostatni z wymienionych ma ciekawe możliwości, a przy tym jest bardzo prosty w konfiguracji. Inaczej wygląda sprawa z Linksysem czy DrayTekiem - są bardziej zaawansowane i jednocześnie trudniej je skonfigurować. Kiedy jednak nauczysz się je obsługiwać, poczujesz się jak prawdziwy administrator, przydzielając domownikom prawa do korzystania z Internetu w określonych godzinach. Sam też ustawisz połączenie VPN, dzięki któremu poznasz zalety pracy zdalnej, z dostępem do zasobów sieciowych oddalonej o wiele kilometrów firmy. Zarówno DrayTek, jak i Linksys z uwagi na zabezpieczenia doskonale nadają się również do małego biura, w którym pracownicy powinni się koncentrować na pracy, a nie na przeglądaniu stron internetowych. Dodatkowym atutem DrayTeka w wypadku firmy jest wbudowany serwer drukarki. Zastanów się też, czy nie potrzebujesz usług typu VoIP, dostępnych z poziomu routera. To zagwarantuje ci zarówno seria Vigor V, jak i router Fritz!Box Fon (bez funkcji przełączania, a tym samym nieopisywany w tym suplemencie).

Zanim kupisz router, pomyśl też o zabezpieczeniach przed włamaniem do sieci. Czy potrzebna ci precyzyjna konfiguracja ochrony przed atakami, czy też jesteś gotów zdać się na standardowe ustawienia? O tym, że dobry firewall to nie fanaberia, dowiesz się szybko - włącz rejestrowanie prób włamań i zostaw router na noc. Rano przekonasz się, ile osób próbuje się dostać do twojego peceta.

Komu WLAN, komu?

Router, okno na świat

Paramery techniczne i wyniki testów

Jeżeli zdecydowałeś się na router z modułem WLAN, wybierz wykorzystujący standard 802.11g. Nie ma sensu inwestować w powolny 802.11b, zwłaszcza że różnica między urządzeniami obu grup jest niewielka. Jeśli mieszkasz w bloku, szczególnie przyjrzyj się zabezpieczeniom oferowanym przez routery, których zakup bierzesz pod uwagę, na przykład szyfrowaniu danych kluczem WEP (im większy klucz, tym transmisja bezpieczniejsza). Z pewnością nie chciałbyś się dowiedzieć, że wszystkie dane przesyłane przez ciebie pomiędzy routerem a innym urządzeniem są przechwytywane. Również ze względu na bezpieczeństwo już na wstępie zmień znane każdemu standardowe hasło dostępu do routera i ściśle określ (najlepiej na podstawie adresu MAC i/lub hasła), które urządzenia mogą się logować bezprzewodowo, a tym samym mieć dostęp do intranetu.

DrayTek Vigor 2600G

Router, okno na świat
To doskonały przykład, że czasem warto wydać więcej pieniędzy, ale kupić dobry produkt.

Nie szata zdobi router, chciałoby się rzec, opisując urządzenie firmy DrayTek. Obudowa nie jest zbyt atrakcyjna, nie zachwyca też wygląd interfejsu do zarządzania Vigorem. Kiedy jednak uda się okiełznać wszystkie funkcje tego modelu, trzeba wyrazić pełne uznanie.

Pierwsza zaleta to zintegrowany moduł WLAN, pracujący w standardzie 802.11g. Druga to szereg funkcji konfiguracyjnych dostępnych zazwyczaj w dużo droższych urządzeniach, np. określanie maksymalnego transferu, jaki może osiągnąć dany komputer w sieci lokalnej podczas transmisji danych z Internetu (tzw. bandwith manager). Inną ciekawą funkcją jest VLAN, powalająca tworzyć niezależne podsieci LAN złożone z komputerów podłączonych do routera. W Vigorze trzeba jedynie zaznaczyć, które porty mają wchodzić w skład sieci A, B, C i D. Dzięki temu łatwo utworzyć niewidzące się, choć przyłączone do tego samego routera grupy komputerów.

Ciekawie prezentuje się także moduł do filtrowania stron WWW otwieranych przez użytkowników sieci LAN. Łatwo zablokować witryny, których adres to np.http://www.sex.pl .

Vigor 2600G doskonale spełni funkcję serwera wydruku - wystarczy podłączyć drukarkę do umieszczonego w nim portu USB, aby stała się drukarką sieciową. Ponadto są jeszcze duże możliwości konfiguracji połączenia VPN (peer - LAN, LAN - LAN itp.) nawet z funkcją callback.

Miłośnikom najlepszych rozwiązań polecamy model Vigor 2600VG, który po podłączeniu telefonu komórkowego pozwala dodatkowo na prowadzenie rozmów VoIP. Nie zakwalifikował się do naszych testów z powodu zbyt wysokiej ceny.

Informacje HSF

tel. (61) 8259966

http://www.hsf.pl

Cena 1120 zł

ZyXEL Prestige 660W/HW

Router, okno na świat
Niedrogi bezprzewodowy router z podstawową konfiguracją podziału łącza i zaawansowanym szyfrowaniem transmisji przez WLAN.

Jest to najtańszy z testowanych przez nas routerów z modułem WLAN, pracującym w standardzie 802.11g. Tani nie znaczy w tym wypadku niefunkcjonalny. Bezbłędnie pracuje z protokołami PPPoA i PPPoE i dysponuje wszystkimi niezbędnymi funkcjami, jakie powinien mieć domowy router do szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Słowa pochwały należą się ZyXEL-owi za bardzo rozbudowane funkcje zabezpieczające. Chodzi nie tylko o firewall ze szczegółową konfiguracją modułu chroniącego przed atakami DoS, ale również o możliwość zablokowania określonej grupy stron internetowych. Dodatkowo włączenie i wyłączenie zabezpieczeń może się odbywać o określonej porze, w wybrane dni tygodnia. Wśród testowanych urządzeń ZyXEL był jedynym routerem z WLAN, który transmisję danych chronił aż 256-bitowym kluczem WEP.

Interesująco przedstawia się funkcja podziału łącza. Administrator może przypisać maksymalny transfer LAN - Internet lub WLAN - Internet. Szkoda, że nie da się ustawić przepustowości dla każdego peceta z osobna. Wynagradza to Media Bandwith Manager, czyli program, który potrafi zarezerwować określoną część pasma dla jednej z wybranych aplikacji typu eMule, VoIP lub e-mail. Dzięki temu transmisja dźwięku nie zostanie "podziurawiona", szybkość pobierania pliku nigdy nie spadnie poniżej wyznaczonego poziomu z powodu przeciążenia routera.

Poważnym niedociągnięciem jest natomiast brak drukowanej polskiej instrukcji oraz poradnika, jak skonfigurować połączenie dla Neostrady czy NET24.

Informacje Scientific

tel. (22) 6448558

http://www.scientific.com.pl

Cena 568 zł