Routery idealne


Edimax AR-7064Sg+

Ze względu na rozsądny stosunek możliwości do ceny sprzęt tajwańskiej firmy Edimax zdobył na naszym rynku sporą popularność. O ile jednak ASUS, D-Link czy Linksys są markami znanymi, które z reguły nie pozwalają sobie na wprowadzanie bubli, o tyle Edimax kojarzy się raczej ze sprzętem niskiej jakości.

AR-7064Sg+ nie okazał się bublem. Spodziewaliśmy się awaryjności oraz źle zorganizowanych zabezpieczeń, a otrzymaliśmy sprzęt, na którym można było polegać właściwie w każdych warunkach. Jedynym problemem dla oszczędnych może być stosunkowo wysoka cena urządzenia.

Raport Nessusa (LAN) 11 otwartych portów, 14 uwag, 1 ostrzeżenie, 1 dziura (fałszywy alarm)

Raport Nessusa (Internet) 0 otwartych portów, 1 uwaga ("Urządzenie nie odpowiada"), 0 ostrzeżeń, 0 dziur

Stabilność 5

Bezpieczeństwo 5

Informacje Edimax Technology Poland

tel. 022 6079482

Cena 280 zł

<hr>

NETGEAR DG-834G i DG-834PN

Routery idealne

NETGEAR DG-834G łączy w sobie ciekawy wygląd oraz szybkość działania i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Po prostu dwa solidne routery zapewniające rozsądną przepustowość sieci Wi-Fi, stabilność podczas pracy i bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Po trwającej najwyżej pięć minut konfiguracji urządzenia można odstawić na półkę i o nich zapomnieć. Należy tylko pamiętać o zainstalowaniu najnowszej dostępnej wersji firmware, we wcześniejszych przydarzały się problemy ze zbyt długimi frazami szyfrującymi podczas stosowania WPA/WPA2. Zalecamy również dokładne zapoznanie się z modelami kart sieciowych, które producent poleca do swych routerów.

Raport Nessusa (LAN) 8 otwartych portów, 18 uwag, 2 ostrzeżenia, 2 dziury (1 fałszywy alarm)

Raport Nessusa (Internet) 0 otwartych portów, 1 uwaga ("Urządenie nie odpowiada"), 0 ostrzeżeń, 0 dziur

Stabilność 5

Bezpieczeństwo 5

Informacje Veracomp

tel. 012 2525555

Cena 290 zł (DG-834G), 410 zł (DG-834PN)

<hr>

Sweex MO250

Routery idealne

SWEEX MO250 odstrasza brakiem wyposażenia, ale działa bez zarzutu.

Przy pierwszym kontakcie Sweex nie wzbudza zaufania. Typowa obudowa rodem z Chin, wyposażenie minimalistyczne (instrukcja jedynie w postaci pliku PDF, przewody umieszczone luzem). Router jest jednak zaskakująco łatwy w konfiguracji. Również ani poziom stosowanych zabezpieczeń, ani wydajność nie dają powodów do narzekania. Sprzęt ma tylko jedną wadę, charakterystyczną dla modeli z tego przedziału cenowego: przy sporym obciążeniu zdarza mu się "czkawka".

Raport Nessusa (LAN) 8 otwartych portów, 28 uwag, 4 ostrzeżenia (1 fałszywy alarm), 2 dziury (1 fałszywy alarm)

Raport Nessusa (Internet) 0 otwartych portów, 1 uwaga ("Urządzenie nie odpowiada"), 0 ostrzeżeń, 0 dziur

Stabilność 4,5

Bezpieczeństwo 5

Informacje Sweex

Cena 240 zł

<hr>

TOPCOM Webr@cer 8001

Routery idealne

TOPCOM Webr@cer prezentuje się całkiem okazale. Niestety, w testach bezpieczeństwa poległ na froncie - to jedyne urządzenie w naszym zestawieniu, którego nie możemy polecić.

Routery idealne

Tak niski poziom zabezpieczeń w roku 2007 jest całkowicie niedopuszczalny. Dostęp do portów 21 (FTP), 23 (Telnet) i 80 (WWW) od strony Internetu powinien zostać zablokowany.

Webr@cer 8001 ma interesującą, nietypową stylistykę obudowy: eleganckie czernie połączono w niej z ciemnymi czerwieniami. Sprzęt zaprojektowano z myślą o użytkownikach z niezbyt zasobnymi portfelami, więc postanowiliśmy nie dostrzegać powolności reakcji panelu administracyjnego i skłonności do restartów przy dużej liczbie nawiązywanych połączeń (P2P).

Niestety, źle skonfigurowanego firewalla przeoczyć już nie możemy. W domyślnej konfiguracji aktywne filtrowanie pakietów według zawartości (SPI) jest wyłączone, a trzy porty są otwarte na oścież również od strony Sieci. Wystarczy, że ktoś przypadkiem trafi na taki router, będzie mógł do woli testować atak siłowy na port 80 urządzenia. A jeśli okaże się domyślny, wypróbuje parę admin\admin.

Raport Nessusa (LAN) 6 otwartych portów, 11 uwag, 0 ostrzeżeń, 2 dziury

Raport Nessusa (Internet) 3 otwarte porty, 7 uwag, 1 ostrzeżenie, 0 dziur

Stabilność 4

Bezpieczeństwo 2

Informacje Incom

tel. 022 3118000

Cena 230 zł

<hr>