Routery, modemy, interfejsy sieciowe - poznaj swoją sieć


Routery

To urządzenie będące kluczowym, centralnym elementem każdej sieci domowej. Zasadniczo router zarządza ruchem danych automatycznie przekierowując je do odpowiednich urządzeń. Oznacza to na przykład, że zapytania kierowane przez przeglądarkę uruchomioną w jednym z komputerów są kierowane do serwera webowego, a jego odpowiedzi przekazywane z powrotem do niej, a nie do innego urządzenia w sieci.

Routery są wyposażone w wiele funkcji i możliwości ich konfiguracji przez bardziej zaawansowanych użytkowników, ale to zależy od modelu sprzętu. To na co warto zwrócić uwagę to funkcja serwera DHCP, która powinna (i standardowo jest) włączona, bo tylko wówczas urządzenie to może automatycznie, bez ingerencji użytkownika rozpoznawać komputery i urządzenia podłączone do sieci.

Ponieważ na rynku jest wiele różnych routerów, przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór modelu pod względem udostępnianych interfejsów. Jeśli internet jest udostępniany przez łącze ADSL (ADSL2, ADSL2+) to dobrym wyborem może być router zawierający tego typu modem.

W przypadku łącza telewizji kablowej wykorzystującego modem kablowy z reguły wymagany jest interfejs Ethernet RJ45 (oznaczany jako WAN lub Internet). Niektóre modele uniwersalnych routerów są wyposażone zarówno w złącza ADSL jak i Ethernet WAN.

Jeśli użytkownik wykorzystuje internet bezprzewodowy (sieć 3G/4G) to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Może użyć standardowego modemu 3G/4G, który najczęściej jest wyposażony w złącze USB. W tym przypadku użytkownik planujący budowę sieci musi kupić model routera, który jest wyposażony w port USB obsługujący modemy bezprzewodowe (nie wystarczy by było to po prostu gniazdo USB, bo najczęściej jest ono przeznaczone do podłączania zewnętrznej pamięci masowej lub drukarki). Inne opcje to zakup routera wyposażonego w zintegrowany modem 3G/4G – wówczas wystarczy instalacja karty SIM udostępnionej przez usługodawcę. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić czy modem jest certyfikowany przez niego lub praktycznie przetestować jego funkcjonowanie.

Punkt dostępowy Wi-Fi Edimax Pro zgodny ze standardem 802.11ac umożliwia rozszerzenie zasięgu sieci Wi-Fi.

Punkt dostępowy Wi-Fi Edimax Pro zgodny ze standardem 802.11ac umożliwia rozszerzenie zasięgu sieci Wi-Fi.

Jeśli liczba urządzeń jednocześnie podłączanych do sieci jest niewielka – wynosi np. od 2 do 3 – i nie wymagają one połączeń kablowych, można skorzystać z routera wyposażonego w modem GSM/3G lub 4G udostępniającego jednocześnie sieć Wi-Fi. Należy jednak pamiętać, że z reguły jest to rozwiązanie zapewniające ograniczoną funkcjonalność i przepustowość lokalnej sieci bezprzewodowej.

Zaletą modemów/routerów 3G/4G jest mobilność. Sieć można przenieść w dowolne miejsce, jeśli tylko jest ono objęte zasięgiem sieci komórkowej. W porównaniu do łączy kablowych mniejsza jest jednak stabilność transmisji, która zależy od wielu warunków takich jak lokalizacja, aktualne obciążenie sieci komórkowej, przeszkody terenowe, odległość od stacji bazowej i aktualne warunki pogodowe.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że większość planów taryfowych oferowanych przez operatorów sieci komórkowych nakłada ograniczenie na liczbę danych przesyłanych w skali miesiąca. Można przyjąć, że limit np. 10 gigabajtów na miesiąc powinien wystarczyć przy typowym wykorzystaniu łącza do przesyłania maili i surfowania po internecie. Zastosowania multimedialne, np. oglądanie wideo, wideorozmowy czy ściąganie dużych plików, to nawet najwyższe plany taryfowe mogą mu wystarczyć. W tym przypadku, jeśli to możliwe, lepiej skorzystać z sieci kablowych lub innych ofert nie nakładających ograniczeń na liczbę transmitowanych danych.