Routery, modemy, interfejsy sieciowe - poznaj swoją sieć

Routery, modemy, interfejsy sieciowe – wszystkie te urządzenia i technologie sprawiają, że pakiety danych docierają tam, gdzie powinny. Wyjaśniamy jaka jest architektura sieci, jak działają urządzenia sieciowe, co je wyróżnia i na co zwracać uwagę przy zakupie.


Sieć komputerowa służy do wymiany danych między podłączonymi do niej urządzeniami oraz komunikacji z systemami zewnętrznymi, z reguły za pośrednictwem internetu. Jeszcze kilkanaście lat temu budowa i konfiguracja sieci komputerowej była zadaniem dla specjalistów mających dużą wiedzę techniczną. Obecnie sytuacja się zmieniła i w wypadku rozwiązań adresowanych do użytkowników domowych lub małych firm dostępne są urządzenia i oprogramowanie, które pozwalają na łatwą budowę systemu sieciowego przez osoby nie mające zaawansowanej wiedzy technicznej. Ale podejmując się samodzielnej budowy sieci warto znać jej główne elementy oraz pojęcia związane z siecią i urządzeniami sieciowymi. Może to być przydatne podczas wyboru sprzętu i samodzielnego uruchamiania systemu sieciowego.

Konfiguracje sieci mogą być bardzo różne i zależą m.in. od dostępnych w danej lokalizacji dostawców internetu, lokalnych warunków środowiskowych, konstrukcji budynku oraz wymagań użytkownika. Oprócz tego przed decyzją o inwestycji w budowę domowej sieci przede wszystkim należy się zastanowić, do czego chce się jej używać i jakie urządzenia ma ona łączyć.

Plan ten ma wpływ na dobór odpowiedniego sprzętu i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z późniejszą modernizacją systemu, gdy okaże się, że nie spełnia on wymagań.

Typy sieci

W firmach podstawowym elementem infrastruktury sieciowej jest najczęściej okablowanie typu Ethernet wykorzystujące tzw. skrętkę czyli specjalne przewody składające się z 8 lub więcej przewodów transmisyjnych. Jest to dobrze sprawdzone rozwiązanie zapewniające stabilną, względnie szybką i odporną na zakłócenia transmisję danych. W sieciach domowych Ethernet znajduje jednak ograniczone zastosowania, bo instalacja dodatkowego okablowania jest trudna i kosztowna (jeśli nie zostało ono wykonane w fazie budowy lub kompleksowego remontu). Oprócz tego sieć kablowa jest mało elastyczna, trudna do modyfikacji oraz zapewnia dostęp tylko w miejscach, gdzie zainstalowano odpowiednie gniazda. Dodatkowo niektóre urządzenia, jak smartfony lub tablety, najczęściej nie mają interfejsów Ethernet.

Nie oznacza to, że w sieciach domowych kable i interfejsy Ethernet w ogóle nie są stosowane. Z reguły jednak wykorzystywane są do połączenia kilku znajdujących się w sąsiedztwie urządzeń, na przykład modemu z routerem, routera z pamięcią masową itp.

Routery, modemy, interfejsy sieciowe - poznaj swoją sieć

Linksys EA9500 Max-Stream AC5400 Gigabit Wi-Fi Router to oruter wyposażony w 8 portów Gigabit Ethernet oraz punkt dostępowy Wi-Fi obsługujący najnowszy standard 802.11ac oraz starsze 802.11a/b/g/n.

Największymi zaletami kablowej sieci Ethernet są: wysoka odporność na zakłócenia, stabilność transmisji i przepustowość – dominujący standard Gigabit Eternet zapewnia przesył danych z szybkością ok. 1 Gb/s.

Oprócz sieci Ethernet istnieją też inne, oparte na okablowaniu rozwiązania przeznaczone przede wszystkim do zastosowań w domu lub małej firmie. Są to sieci PLC (Power Line Communication) wykorzystujące przewody elektryczne do transmisji danych. Umożliwiają one przesyłanie danych w obrębie lokalnej instalacji elektrycznej, a ich zasięg jest ograniczony przez zewnętrzne transformatory napięcia instalowane w sieci energetycznej.

Sieci PLC wymagają zastosowania specjalnych adapterów, które są podłączane do gniazdek elektrycznych i generują sygnały umożliwiające przesyłanie danych przez przewody miedziane izolując jednocześnie interfejsy sieciowe od napięcia elektrycznego. Technologia ta może być bardzo dobrym rozwiązaniem na przykład wtedy, gdy konstrukcja budynku utrudnia propagację fal radiowych Wi-Fi, a instalacja okablowania Ethernet jest zbyt kosztowna lub trudna w realizacji.

W ostatnich latach nastąpiła popularyzacja radiowych sieci Wi-Fi, które są obecnie powszechnie stosowane do budowy lokalnych sieci komputerowych w domach i firmach. Ich największą zaletą jest możliwość elastycznej konfiguracji i modyfikacji sieci oraz łączenia niezależnych urządzeń bez konieczności korzystania z kabli. Obecnie na rynku praktycznie dostępne są dwie wersje sieci bezprzewodowych, których nazwy pochodzą od określeń formalnych specyfikacji standardów 802.11n oraz 802.11ac.

Pierwszy, dziś najpopularniejszy, zapewnia nominalną szybkość transmisji wynoszącą 150-600 Mb/s. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to standard, który stopniowo będzie wychodził z użycia i za kilka lat zostanie wyparty z rynku przez 802.11ac. To standard najnowszej generacji o nominalnej przepustowości do 1,3 Gb/s (stąd też jest określany jako gigabitowa sieć Wi-Fi). Na rynku są dostępne urządzenia sieciowe wyposażone w takie interfejsy, a ich ceny niewiele różnią się od podobnej klasy urządzeń 802.11n. Dla użytkownika największym problemem jest to, że standard ten nie jest obecnie powszechnie stosowany w urządzeniach klienckich, komputerach lub smartfonach. Jeśli jednak sieć bezprzewodowa ma być wykorzystywana do transmisji plików multimedialnych to budowa sieci bezprzewodowej 802.11ac jest uzasadniona.