Rowerowa ładowarka do Nokii

Nokia zaprezentowała zestaw akcesoriów do telefonów własnej produkcji, umożliwiający uzupełnienie wyczerpanego akumulatora w trakcie jazdy rowerem. Zestaw składa się z ładowarki, dynama oraz uchwytu na telefon.

Tym sposobem do ładowania akumulatora telefonu wykorzystywana jest siła ludzkich mięśni - rowerzysta naciska pedały jednośladu, wprawiając go w ruch, a przystawione do koła dynamo zamienia energię mechaniczną w elektryczną.

Ładowanie rozpoczyna się po przekroczeniu przez rowerzystę prędkości 6 km/h, a zatrzymuje się, gdy kierujący przyspieszy do ponad 50 km/h.

Czas ładowania zależy od konkretnego modelu telefonu i tempa jazdy. Przykładowo, 20 minut jazdy z prędkością 10 km/h pozwoli uzupełnić rozładowany akumulator telefonu Nokia 1202 o zapas energii wystarczający na godzinę rozmowy lub 74 godziny czuwania.

Rowerową ładowarkę skonstruowano tak, by była odporna na zabrudzenia i wilgoć - zapewnia producent. Uchwyt telefonu można zamontować na kierownicy roweru i w ten sposób obserwować postęp ładowania, jak również podłączyć słuchawki do urządzenia i słuchać muzyki w trakcie jazdy.

Za pomocą zestawu można doładować każdy model telefonu Nokii wyposażony w 2-milimetrowy port ładowarki.

Zestaw wejdzie do sprzedaży pod koniec 2010 r. Jego cena ma wynosić ok. 15 euro.

Więcej informacji: Nokia