Równi sobie

Napędy combo wreszcie przyspieszają. Najnowsze produkty LG i Samsunga oferują parametry zbliżone do napędów CD-RW i odtwarzaczy DVD: LG GCC-4320B oraz Samsung SM-332 są nagrywarkami 32/10/40, różniącymi się szybkością odczytu DVD, która w przypadku Samsunga wynosi 12x, a LG - 16x.

Napędy combo wreszcie przyspieszają. Najnowsze produkty LG i Samsunga oferują parametry zbliżone do napędów CD-RW i odtwarzaczy DVD: LG GCC-4320B oraz Samsung SM-332 są nagrywarkami 32/10/40, różniącymi się szybkością odczytu DVD, która w przypadku Samsunga wynosi 12x, a LG - 16x.

Oba urządzenia do zapisu CD-R wykorzystują popularną technologię strefowej stałej prędkości liniowej (Z-CLV). W Samsungu zastosowano trzy strefy, co daje średnią prędkość na poziomie 25,38x (pomiar programem CDSpeed 99), natomiast LG dzięki pięciu strefom uzyskuje 26,07x.

Ta marginalna przewaga była zupełnie niezauważalna w naszych klasycznych testach nagrywarek, w których testowane combo różniły się czasem zapisu CD-R z pliku obrazu oraz w locie tylko o sekundę-dwie, i to raz na korzyść jednego, raz drugiego.

Większe różnice ujawniły się w pozostałych testach: w kopiowaniu plików z płyty CD-ROM na twardy dysk wyraźnie szybszy był napęd LG, kończąc operację w niecałe 4 minuty, podczas gdy Samsung potrzebował pół minuty więcej. W nadpisywaniu danych na RW o pół minuty lepszy był Samsung (w kopiowaniu pakietowym na RW miał tylko 3 sekundy przewagi nad rywalem). LG okazał się natomiast trudnym przeciwnikiem w zrzucaniu audio: jego średnia szybkość ekstrakcji zmierzona programem CDDAE wyniosła 34,6x, tymczasem Samsung oferuje "tylko" 30,8x. Te współczynniki znalazły potwierdzenie w teście zapisu 72 minut muzyki z CD na twardy dysk - LG z czasem 140 sekund był o 15 sekund lepszy od konkurenta.

Sprawdziliśmy też, jak oba napędy radzą sobie z odczytem płyty DVD-ROM o pojemności 4,3 GB. Program DVD Speed wyliczył średnią szybkość Samsunga na 8,3x, natomiast teoretycznie szybszy LG uzyskał tylko 6x. Oba napędy czytają płyty DVD+/-R/RW, ale LG akceptuje także DVD-RAM.

Combo Samsunga ma aż 8 MB bufora, LG oferuje standardowe 2 MB i właśnie ten element decyduje o wyższej nocie w kategorii możliwości, a więc i nieco wyższej ocenie końcowej nagrywarki Samsunga. W obu urządzeniach zastosowano systemy ochrony przed błędem niedopełnienia bufora, obsługę DAO/SAO-RAW, CD-Text i overburningu. Brak natomiast standardu CD-MRW. Wyposażenie LG i Samsunga jest identyczne: oprogramowanie Ahead (Nero 5.5, InCD 3.2, NeroMediaPlayer), odtwarzacz PowerDVD XP 4, polska dokumentacja, kabel audio i IDE, śrubki, czyste nośniki. Także dwuletnia gwarancja jest wspólną cechą testowanych combo.

Przy znikomej różnicy cenowej (7 zł na korzyść Samsunga) dokonanie obiektywnie właściwego wyboru jest praktycznie niemożliwe. Pozostaje zaufać własnej intuicji.