Równoległe przetwarzanie informacji: Intel pomaga producentom oprogramowania

W piątek przedstawiciel firmy Intel zapowiedział, że jego spółka zaprasza producentów oprogramowania do ścisłej współpracy. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się na nadejście wielordzeniowych procesorów mogących przetwarzać informacje w sposób paralelny.

Intel już teraz udostępnia producentom oprogramowania wszystkie niezbędne informacje do tego, by móc tworzyć oprogramowanie dostosowane do procesorów Larrabee mogących przetwarzać informacje równolegle. Przedstawiciele spółki zapraszają do współpracy jak największą ilość deweloperów.

"Intel chce stworzyć cały zestaw narzędzi, który znacznie ułatwi producentom dostosowanie swoich programów do możliwości paralelnego przetwarzania informacji."

Przypomnijmy, że już wcześniej w tym tygodniu znany producent sprzętu opublikował narzędzie znane jako Intel Parallel Composer. Jest to pierwszy program jaki pozwoli tworzyć aplikacje dostosowane do możliwości równoległego przetwarzania informacji. Narzędzie to przyspiesza również samo tworzenie oprogramowania.

Niestety, program dostępny jest na razie jedynie pod Windows. Przedstawiciel firmy Intel zapowiedział jednak, że w niedalekiej przyszłości pojawią się również wersje Mac OS X oraz Linuksa.