Rozbiór zbiorów

W tłumie trudno odszukać właściwą osobę. Podobnie trudno jest z masy przeróżnych formatów plików graficznych wybrać jeden odpowiedni. Postaramy się wprowadzić w ten chaos nieco ładu.


W tłumie trudno odszukać właściwą osobę. Podobnie trudno jest z masy przeróżnych formatów plików graficznych wybrać jeden odpowiedni. Postaramy się wprowadzić w ten chaos nieco ładu.

W wielu programach graficznych opcja Save jest wyposażona w długie listy możliwych ustawień. Te z kolei prowadzą do kolejnych okien dialogowych, czasami niektóre funkcje są wyłączone - nie zawsze jest oczywiste, jakie ustawienia trzeba przyjąć.

Jeżeli grafika nie wychodzi poza twój biurkowy komputer, obrabiasz i drukujesz obrazki tylko na nim, to twoja znajomość typów formatów może ograniczać się do tego, którego używa program graficzny. Wszystko komplikuje się, jeżeli chcesz grafikę otworzyć na innym komputerze, umieścić ją w publikacji, na stronie WWW, edytować w innym programie czy przesłać znajomym.

Natywny format używanej przez ciebie aplikacji będzie najodpowiedniejszy, jeżeli chcesz zachować wszelkie charakterystyczne opcje - warstwy, kanały kolorów, maski czy listę odwołań (Undo). Do tak zachowanego obrazka zawsze można wracać i dokonywać ewentualnych poprawek. Niestety, większość takich natywnych formatów nie jest powszechnie czytana przez inne programy, takie jak edytory stron WWW czy aplikacje DTP. Chlubnym wyjątkiem jest natywny format Photoshopa (.psd), który odczytuje wiele programów (np. CorelDraw, Photo-Paint, Picture Publisher (Micrografx)). Są jednak takie, które nie akceptują photoshopowych warstw, kanałów czy listy odwołań, więc lepiej, jeśli to możliwe, korzystać z formatów uniwersalnych.

W tym artykule przyglądamy się tylko najpopularniejszym formatom graficznym, stosowanym w druku i WWW - skrótowy przegląd innych standardów znajdziecie w ramce "Co to za plik?Ţ.

Konwersja - jak i po co?

Jeżeli pracujesz z plikami graficznymi, to prędzej czy później i tak będziesz zmuszony do konwertowania plików graficznych z różnych formatów. Najszybciej załatwią to wyspecjalizowane programy z możliwością przetwarzania wsadowego, takie jak DeBabelizer Pro 3.0 (Equi-librium Software, wersje na Mac OS-a i Windows) lub Graphics File Converter (IMSI, Windows) - obsługują wiele różnych formatów.

Większość programów graficznych, takich jak Photoshop, Illustrator, LivePix, Painter, PicturePublisher czy Photo-Paint może z powodzeniem służyć jako konwertery. Chyba najwięcej plików otworzysz Photoshopem.