Rozbrat z przeglądarką

Środowisko Macromedia Central umożliwia uruchamianie aplikacji Flash online i offline, bez pośrednictwa przeglądarki.


Środowisko Macromedia Central umożliwia uruchamianie aplikacji Flash online i offline, bez pośrednictwa przeglądarki.

Zachęcona popularnością technologii Flash wśród projektantów aplikacji internetowych, Macromedia chce umożliwić im także tworzenie systemów działających offline oraz w trybie mieszanym. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być uwolnienie programu Flash Player od przymusowego wykorzystania przeglądarki internetowej - alternatywę dla niej ma stanowić nowe, samodzielne środowisko wykonawcze o nazwie Macromedia Central. Nazwa nie jest przypadkowa - oprócz powyższych udogodnień, ma ono umożliwić firmie pośredniczenie w sprzedaży klientom aplikacji Flash tworzonych przez niezależne firmy.

Słodycz z ziarnkiem soli

Macromedia już od dłuższego czasu promuje swoje narzędzia nie tylko jako środek do uatrakcyjnienia stron WWW, lecz jako pełnowartościowe środowisko do tworzenia multimedialnych aplikacji. Trzeba zresztą przyznać, że Dreamweaver - środowisko do tworzenia witryn WWW oraz ColdFusion - przejęte wraz z francuską firmą Allaire środowisko do tworzenia skryptów dla serwerów WWW, stanowią ku temu solidną podstawę.

Wykorzystywana przez narzędzia Macromedia technologia Flash ma wiele zalet, daleko wykraczających poza chwytliwe animacje. Przykładowo, dzięki posługiwaniu się obiektami i ich wzajemnymi relacjami, umożliwia tworzenie, a zwłaszcza utrzymanie skomplikowanych interfejsów użytkownika znacznie mniejszym nakładem pracy niż w przypadku HTML. Aplikacje klienckie Flash działają podobnie jak aplety Java - większość przetwarzania odbywa się po stronie klienta, co w połączeniu z buforowaniem danych zmniejsza obciążenie serwera i wymagania odnośnie pasma. Flash wydaje się przy tym technologią bezpieczniejszą i stabilniejszą niż Java.

To, czego technologii Flash dotychczas brakowało, to możliwości tworzenia aplikacji klienckich nie będących non stop połączonych z serwerem. Wynikało to m.in. stąd, że aplikacji odtwarzanej jako "animacji" na stronie internetowej nie można było zapisać i uruchamiać poza przeglądarką. Nie chcąc wprowadzać zmian w oprogramowaniu Flash Player, które jeszcze długo będzie używane jako wtyczka do przeglądarki, ani też kolejnej zmiany w narzędziach, Macromedia stworzyła nowe, niezależne od przeglądarki środowisko wykonawcze dla aplikacji Flash o nazwie Macromedia Central.

Inteligencja i integracja

Funkcjonalność Macromedia Central obejmuje nie tylko uruchamianie aplikacji, ale również m.in. ich rejestrację, kontrolowanie praw dostępu, buforowanie danych, przechowywanie parametrów, automatyczne dostosowanie wyglądu interfejsu do możliwości urządzeń typu palmtop oraz, co wydaje się szczególnie ciekawe, możliwość integrowania wielu aplikacji/usług internetowych, w tym także dostarczanych przez różne firmy. Środowisko będzie też pozwalać na udostępnianie aplikacji na okres próbny oraz ich późniejszy zakup i aktywację. Macromedia zamierza pobierać od autorów sprzedawanych aplikacji prowizję w wysokości 20 procent.

Możliwość korzystania z aplikacji Flash bez względu na to, czy są one aktualnie połączone z serwerem czy nie, czyni technologię Macromedia Central potencjalnie interesującą dla korporacji - z oczywistych powodów (Centrino), nową technologią zainteresował się już Intel. Integracja wielu różnych aplikacji i usług dostępnych w Internecie może prowadzić do ciekawych rozwiązań. Macromedia podaje przykład, w którym użytkownik przeglądający witrynę z przepisami kulinarnymi, mógłby "przeciągać" nazwy potraw na witrynę sklepu spożywczego, co wywoływałoby automatyczne wypełnienie formularza z zamówieniem odpowiednich składników. Życie z pewnością przyniesie jednak znacznie ciekawsze pomysły.

Macromedia Central wraz z pakietem SDK jest obecnie dostępny jako wersja Beta w ramach programów partnerskich Macromedia. Ostateczna wersja pojawi się w połowie br. i będzie oferowana za darmo.