Rozbudowa w 60 minut

Dotychczas rozbudowa komputera oznaczała poświęcenie przynajmniej jednego popołudnia na bardzo mozolną robotę. Dziś cały proces może być szybki i bezproblemowy - wystarczy nieco planowania i poszukiwań. Do starego peceta z Pentium III 700 MHz dodaliśmy nagrywarkę DVD w 30 minut. Instalacja nowego procesora zajęła tylko 25 minut.


Dotychczas rozbudowa komputera oznaczała poświęcenie przynajmniej jednego popołudnia na bardzo mozolną robotę. Dziś cały proces może być szybki i bezproblemowy - wystarczy nieco planowania i poszukiwań. Do starego peceta z Pentium III 700 MHz dodaliśmy nagrywarkę DVD w 30 minut. Instalacja nowego procesora zajęła tylko 25 minut.

Za cenę znacznie niższą niż koszt nowego komputera możesz mieć maszynę niemal równie nowoczesną. Każda z naszych propozycji rozbudowy to wydatek poniżej 1300 zł, a wiele nie przekracza nawet 800 zł. Korzyści z unowocześnienia są kuszące: twardy dysk o większej pojemności pozwoli przechować wielkie bazy danych i skróci czas uruchamiania systemu. Większa pamięć RAM podwyższy twoją produktywność, umożliwiając szybkie przełączanie między arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami. Dzięki szybszemu procesorowi będziesz mógł używać najnowszych programów do edycji wideo. Nowoczesna karta graficzna i zestaw dźwiękowy dadzą ci nowe wrażenia podczas oglądania DVD, a sieć bezprzewodowa pozwoli na udostępnianie stałego łącza.

Nie możemy obiecać, że dany typ rozbudowy zadziała u każdego. A w wypadku instalacji sprzętu nie ma ludzi doskonałych. Popełniliśmy mnóstwo banalnych błędów, które mogą przytrafić się każdemu - i powiemy, jak ich uniknąć.

Istotne są także regularne procedury konserwacyjne. Dzięki naszemu "Kalendarzowi serwisu PC" twój stary system będzie ciągle w doskonałej kondycji, zapewniając wysoką wydajność i stabilność.

Maksimum przestrzeni

Gigabajty są tanie

Rozbudowa w 60 minut

Kabel równoległego ATA ma trzy złącza: wtyczka na jednym końcu podłącza napęd nadrzędny (master), środkowa - podrzędny (slave), zaś niebieską umieszcza się w gnieździe na płycie głównej.

Kiedy zapchał się twój dysk 25 GB? Po przegraniu kolekcji starych płyt LP czy w chwili, gdy komputer do prac biurowych stał się stołem montażowym filmów szkoleniowych? To zresztą nieistotne: niegdyś pojemny napęd wystawił po prostu tablicę "brak wolnych miejsc".

Rozwiązaniem jest dysk 100 GB lub większy. Tak jak inne technologie PC, również pamięci dyskowe są robione na wyrost, a koszt gigabajta wciąż spada. Bez problemu można dziś znaleźć napędy 160 GB, w których

1 GB kosztuje poniżej 5 zł. Jeśli doskwiera ci brak miejsca, nadszedł doskonały moment na to, żeby uzyskać potrójny albo nawet poczwórny wzrost pojemności za minimalną cenę.

Zamiast wymieniać obecny twardy dysk, pomyśl o zainstalowaniu drugiego, większego napędu i zachowaniu pierwszego jako dodatkowej przestrzeni bądź kopii zapasowej (jeśli planujesz mieć w komputerze więcej niż dwa dyski równoległego ATA, trzeba zapewne dodać jeszcze jeden kontroler dysków; system będzie obsługiwał drugi napęd po podłączeniu go do drugiego złącza na kablu danych IDE). Dzięki nowemu twardzielowi twój pecet powinien szybciej się uruchamiać i ładować programy, ponieważ nowsze dyski mają wyższą wydajność. Poza wieloma innymi usprawnieniami większość napędów średniej klasy pracuje dziś z szybkością 7200 obr./min, podczas gdy do niedawna standardem było 5400 obrotów.

Rozbudowa w 60 minut

Zworkę nakłada się na dwa bolce, łącząc je ze sobą i ustalając w ten sposób konfigurację master/slave. Właściwe ustawienie znajdziesz na obudowie i w dokumentacji napędu.

Producenci twardych dysków, w tym Maxtor, Seagate i Western Digital, oferują narzędzia programowe do przenoszenia zawartości z oryginalnego dysku na nowy - jeśli kupisz zestaw do rozbudowy w pudełku. Niestety, takie zestawy są w Polsce rzadkością, ponieważ "goły" napęd jest po prostu tańszy. Chcąc szybko i sprawnie skopiować dane, trzeba skorzystać z odpowiedniego narzędzia w rodzaju DriveImage firmy PowerQuest (http://www.softpoint.com.pl , 300 zł) lub Norton Ghost (http://www.symantec.pl , 300 zł). Będziesz musiał także zadowolić się szczątkową dokumentacją lub zdawkowymi instrukcjami typu "krok po kroku".

W celu zapewnienia transferu między napędami oba dyski trzeba zainstalować jednocześnie. Komputer musi mieć wolną wnękę na napęd 3,5-calowy - jeśli dostępna jest tylko wnęka 5,25 cala, przeznaczona zwykle na napęd optyczny, sytuację ratują zestawy montażowe, tzw. sanki, dostępne w sklepach komputerowych za ok. 5-10 zł.

Jeśli twój pecet ma ponad dwa lata, sprawdź u producenta komputera lub płyty głównej, czy system obsłuży dysk o pojemności 137 GB i większej - wiele maszyn na to nie pozwoli. Może konieczna będzie tylko aktualizacja BIOS-u i instalacja pakietu poprawek systemu operacyjnego lub wystarczy skorzystać z narzędzia oferowanego w witrynie WWW producenta napędu? W najgorszym razie zostaniesz zmuszony do kupna nowej karty kontrolera, która pozwoli komputerowi rozpoznać większy dysk. Jako że instalowaliśmy napęd 120 GB, problem nas nie dotyczył.