Rozbudowany Samsung KNOX 2.0 oficjalnie zaprezentowany

Samsung zaprezentował drugą wersję swojej mobilnej platformy do zarządzania urządzeniami mobilnymi w przedsiębiorstwie. Wprowadzający wiele nowości Samsung KNOX 2.0 zadebiutował właśnie na smartfonie Galaxy S5. Nowa wersja systemu będzie udostępniana na innych urządzenia wraz z aktualizacjami oprogramowania.


Rozwiązanie o nazwie Samsung KNOX przygotowane jest z myślą o firmach, które chcą pozwolić swoim pracownikom na wykorzystywanie urządzeń mobilnych z systemem Android do celów służbowych i prywatnych jednocześnie nie narażając się na zgubny w skutkach wyciek poufnych danych zgromadzonych na smartfonach i tabletach. Wedle najnowszych badań IDC liczba sprzętów tego typu będących w użyciu stale rośnie. Możliwości sprzętów mobilnych są też już na tyle zaawansowane, że pracownicy z powodzeniem wykorzystują je do realizacji swoich obowiązków zawodowych i zadań biznesowych. Samsung KNOX pomaga w zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności.

Wyzwania związane z trendem Bring Your Own Device

Rozbudowany Samsung KNOX 2.0 oficjalnie zaprezentowany

Dla działów w IT w firmach stwarza to wiele nowych wyzwań związanych z ochroną danych, a trend polegający na wykorzystywaniu do pracy prywatnych urządzeń elektronicznych o nazwie BYOD (Bring Yout Own Device) spowodował konieczność wdrożenia nowych procedur bezpieczeństwa i systemów MDM (Mobile Device Management). Administratorzy firmowych sieci mają ograniczone możliwości zarządzania i ochrony danych zgromadzonych na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Z drugiej strony pracownicy przy wykorzystaniu w pracy prywatnego telefonu lub tabletu obawiają się o swoją prywatność.

Zobacz również:

  • Windows 11: historia aktualizacji [22.10.2021]

Odpowiedzią na potrzeby firmowych działów IT oraz pracowników wykorzystujących prywatne urządzenia w pracy (lub korzystających z urządzeń służbowych do prywatnych celów) jest platforma Samsung KNOX, która została zaprezentowana w połowie minionego roku. Taką właśnie nazwę przyjęto dla środowiska pracy urządzeń mobilnych wykorzystywanych jednocześnie prywatnie, jak i zawodowo. Osoby korzystające z kompatybilnych urządzeń mogą wygodnie przełączać się między trybem zwykłym a firmowym, a dane są od siebie odseparowane.

Pierwsza wersja Samsung KNOX

Samsung KNOX pozwala na skonfigurowanie oddzielnego ekranu głównego w telefonie i osobnego zestawu aplikacji, co ma zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa danych. Środowiska zwykłe i służbowe działają w pełni niezależnie od siebie. Podczas korzystania z prywatnego trybu nie da się przypadkiem wejść do folderu z firmowymi plikami, a administrator nie jest w stanie dostać się do plików znajdujących się poza wydzielonym służbowym kontenerem.

Drugą funkcją Samsung KNOX jest uproszczenie zarządzania flotą urządzeń mobilnych w firmie i oparcie całości o chmurę, co eliminuje konieczność budowania własnej infrastruktury i zatrudniania całego sztabu administratorów do jej obsługi. Rozwiązanie to pozwala na zbudowanie przez dział IT własnego repozytorium aplikacji firmowych, a także zdalne kontrolowane zainstalowanego na urządzeniach oprogramowania i wyłączanie w razie potrzeby wybranych funkcji urządzenia.

Samsung uaktualnia KNOX do wersji 2.0

Po udanym debiucie pierwszej wersji Samsung KNOX jej twórcy zaprezentowali jej drugą, odświeżoną wersję, która składać się będzie z większej liczby modułów. Pierwotna usługa Samsung KNOX zmienia tym samym nazwę na Samsung KNOX Workspace i staje się jedną z wielu części składowych nowej platformy, a całość ma być w pełni wstecznie kompatybilna. Pierwszym urządzeniem, które wspiera Samsung KNOX 2.0 jest smartfon Galaxy S5, ale w nadchodzących miesiącach platforma trafi też na inne urządzenia mobilne koreańskiego producenta wraz z aktualizacją systemu operacyjnego do wersji Android 4.4 KitKat.

Wśród nowości wprowadzanych przez Samsung KNOX 2.0 producent wyszczególnia rozszerzoną ochronę jądra systemu. KNOX Workspace ma przewyższać pod tym względem rozwiązania innych producentów dzięki wykorzystaniu niskopoziomowej ochrony TrustZone. Użytkownicy smartfona Galaxy S5 będą mogli skorzystać też z niedostępnego w innych urządzeniach uwierzytelniania biometrycznego z wykorzystaniem skanera linii papilarnych. KNOX Workspace uzyska też usprawnienia w postaci obsługi wszystkich aplikacji ze sklepu Google Play, co wyeliminuje konieczność stosowania dodatkowych zabezpieczeń dla aplikacji od niezależnych deweloperów.

Inne usprawnienia w Samsung KNOX 2.0

Samsung KNOX Workspace wyposażony został w niedostępne w pierwotnej wersji funkcje kontenera, co umożliwia znacznie większą elastyczność w jego stosowaniu. Co więcej, od teraz będzie można zaimplementować obsługę kontenerów niezależnych producentów, co pozwala na wybór konkretnego rozwiązania przez firmowy dział IT, a jednocześnie zapewnia skuteczniejszą ochronę danych niż w przypadku niezmodyfikowanej wersji systemu Android. Administratorzy docenią też z pewnością funkcje Universal MDM Client (UMC) i Samsung Enterprise Gateway (SEG).

Nowe rozwiązania uproszczą proces dołączania nowych użytkowników poprzez dokonywanie wstępnej rejestracji profilu w SEG na serwerach MDM. Dość istotnym usprawnieniem jest też funkcja Podziału Opłat (Split-Billing). Dzięki temu będzie możliwe osobne rozliczanie korzystania z aplikacji służbowych i prywatnych. Pozwoli to na nieobciążanie firmowego rachunku transakcjami dokonywanymi przez użytkownika, które nie są związane z wykonywaniem przez niego obowiązków zawodowych.

Samsung KNOX 2.0 to nie tylko KNOX Workspace

Rozbudowany Samsung KNOX 2.0 oficjalnie zaprezentowany

Nowa wersja Samsung KNOX oznaczona 2.0 składa się z kilku produktów i usług. W skład platformy Samsung KNOX 2.0, oprócz wspomnianego wcześniej KNOX Workspace, będą wchodzić też inne moduły o nazwach KNOX EMM, KNOX Marketplace i KNOX Customization. Dzięki wprowadzeniu tych dodatków liczba potencjalnych użytkowników platformy wzrasta i może stać się rozwiązaniem wybieranym nie tylko przez duże korporacje, ale też firm z sektora MŚP. KNOX EMM to system zarządzania urządzeniami mobilnymi, który nie był dostępny w poprzedniej wersji platformy.

KNOX EMM wykorzystuje chmurę i oferuje administratorowi zarządzanie tożsamościami i prawami dostępu z wykorzystaniem SSO i usługi katalogowej. Bogaty zestaw zasad IT pozwala skonfigurować usługę na potrzeby danego przedsiębiorstwa. Drugi z modułów o nazwie KNOX Marketplace pozwala skupić w jednym miejscu i obsługiwać w chmurze firmowe aplikacje. Ostatni z elementów układanki, czyli KNOX Customization, to możliwość tworzenia spersonalizowanych rozwiązań B2B z wykorzystaniem gotowych elementów sprzętowych.