Rozchwytywane biura

Odsetek niewynajętych powierzchni biurowych w Europie jest najmniejszy od 10 lat - stwierdza raport Goodman International. Warszawa należy do miast, w których najszybciej będą rosły czynsze za wynajem biura.

W pierwszej połowie 2007 roku w transakcje związane z biurami zainwestowano ponad 65 miliardów euro. Nakłady rosną w Niemczech, utrzymują ten sam poziom w Wielkiej Brytanii i we Francji, a spadają w Hiszpanii i na mniejszych rynkach centralnej Europy.

Ogółem, popyt na powierzchnie biurowe w połowie br. osiąga prawie taki sam poziom jak przed rokiem. Popyt na biura wzrósł m.in. w Europie Centralnej i Wschodniej, szczególnie silnie w Moskwie, Warszawie i Budapeszcie. Według raportu utrzymuje się tempo, w jakim zmniejsza się wolna powierzchnia biurowa - wynosi ono ponad 10% w skali roku. Powierzchnia biur niewynajętych jest najniższa od 10 lat, w dzielnicach biznesowych spadła poniżej 3 %.

Wzrost dochodów z wynajmu biur w roku 2007 powinien utrzymać się powyżej poziomu inflacji, zarówno w starych krajów Unii Europejskiej (EU15), jak i krajach młodej Unii. Stopa wzrostu dochodów z wynajmu wyniesie odpowiednio 2,4% oraz 3,6%. Najszybciej będzie rósł czynsz w przypadku biur najwyższej jakości - analitycy Goodman przewidują, że zwiększy się o ponad 6%. Najwyższy wzrost przychodów z wynajmu - o ponad 8% - mają odnotować właściciele biur w Madrycie, Paryżu, Warszawie i Oslo. Spadku nie odnotują żadne główne miasta europejskie. Według szacunków autorów raportu Norwegia, Grecja i Finlandia będą rynkami osiągającymi najlepsze wyniki w roku 2007, z całkowitym dochodem szacowanym na ok. 15%. Najsłabszymi rynkami będą natomiast Szwajcaria i Austria z dochodem poniżej 5%.

W perspektywie najbliższych 3 lat Warszawa odnotuje mniejszy przychód z wynajmu niż w roku 2007, jednak będzie się on nadal utrzymywał powyżej 5%. W całej Europie w latach 2007-2009 dochody z wynajmu mają wynosić przeciętnie 8%. W dłuższej, pięcioletniej perspektywie dochody z wynajmu biur w Europie wynieść mają nieco ponad 5% (w strefie euro - 2,5%).


Zobacz również