Rozdwojenie jaźni

Trudno jest znaleźć właściwe określenie dla nowej serii komputerów IBM ThinkPad 570: czy to już laptop czy jeszcze notebook?

Trudno jest znaleźć właściwe określenie dla nowej serii komputerów IBM ThinkPad 570: czy to już laptop czy jeszcze notebook? Wszystko za sprawą modułowej konstrukcji urządzenia, która pozwala w mgnieniu oka zamienić lekkiego laptopa w prawdziwego, dobrze wyposażonego notebooka.

Rozdwojenie jaźni
ThinkPad 570 jest bardzo cienkim (2,8 cm) i lekkim (1,8 kg) laptopem dostępnym w trzech konfiguracjach sprzętowych różniących się szybkością procesora, wielkością twardego dysku i przekątną ekranu. Wersja podstawowa 570 składa się z procesora Intel Pentium II o częstotliwości 300 MHz, 64 MB pamięci RAM rozszerzanej do 192 MB, twardego dysku 4 GB, karty grafiki AGP z 2,5 MB SDRAM, karty dźwiękowej zgodnej z SB Pro wraz z głośnikami i mikrofonem, zewnętrznej stacji dyskietek, modemu 56k i ekranu o przekątnej 12,1 cala. Dwa wyższe modele mają procesor PII 333 lub najszybszą w tej chwili przenośną odmianę PII o zegarze 366 MHz, dysk twardy 6,4 GB i ekran 13,3 cala. Bateria litowo-jonowa pozwala komputerom na pracę od około 3 godzin w przypadku ThinkPada z PII 366 do 3,5 godzin dla modelu z PII 300.

Jednak połowę swego uroku nowe notebooki IBM zawdzięczają opcjonalnej podstawce UltraBase z trzema wnękami na dodatkowe urządzenia wybrane przez użytkownika: napęd CD-ROM 10-24x, DVD 2x, Zip 100, SuperDisk LS-120, drugi twardy dysk czy baterię. Można w niej również umieścić stację dyskietek, dołączaną do ThinkPadów jako napęd zewnętrzny. Komputer wraz z podstawką zawierającą stację dyskietek i CD-ROM ma 5,3 cm grubości i waży 3,1 kg i jest typowym notebookiem. Podobne rozwiązania od paru miesięcy oferują też Compaq, Fujitsu i HP.

ThinkPad 570 ma preinstalowany system Windows 98 oraz pakiet biurowy Lotus SmartSuite Millennium. Pakiet ten nie jest dołączany, gdy użytkownik zażyczy sobie Windows NT.