"Rozkład jazdy" AMD

Producent m.in. popularnych procesorów Athlon XP - koncern AMD - ujawnił swoje plany produkcyjne na najbliższą przyszłość. Z ujawnionego wczoraj "roadmapu" wynika m.in., że pierwsze układy AMD produkowane w technologii 0,09 mikrona pojawią się na rynku nieco później niż zakładano dotychczas, czyli dopiero w 2004 roku.

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami koncernu, w pierwszej połowie przyszłego roku do sprzedaży trafią procesory oparte na rdzeniu Barton, zarówno w wersjach XP (desktopowej), jak i przeznaczonej dla komputerów przenośnych. Również w ciągu pierwszych dwóch kwartałów na rynku mają pojawić się układy Opteron, ClawHammer, oraz przeznaczony do pracy w konfiguracjach kilkuprocesorowych Athlon MP (również oparty na rdzeniu Barton). Pod koniec przyszłego roku należy natomiast spodziewać się premiery mobilnej wersji ClawHammerów.

W 2004 AMD zamierza także wprowadzić na rynek trzy nowe układy, produkowane z wykorzystaniem procesu 0,09 mikrona (90 nanometrów) i w technologii SOI (Silicon-On-Insulator). Będą to procesory noszące nazwy kodowe Athens (przeznaczony dla serwerów), San Diego (układ "biurkowy") oraz Odessa (do montażu w notebookach).