Rozkłady jazdy

W chwili pisania tego artykułu do wakacji pozostało jeszcze niemal trochę czasu, ale są rzeczy, które przydają się zawsze. Ileż to razy zdarzało nam się, że zapominaliśmy o której godzinie przyjeżdża znajomy(a), albo na którą godzinę mamy pociąg.

W chwili pisania tego artykułu do wakacji pozostało jeszcze niemal trochę czasu, ale są rzeczy, które przydają się zawsze. Ileż to razy zdarzało nam się, że zapominaliśmy o której godzinie przyjeżdża znajomy(a), albo na którą godzinę mamy pociąg.

Ileż to razy nerwowo przeszukiwaliśmy cały dom w poszukiwaniu choćby częściowego rozkładu jazdy pociągów, albo "wisieliśmy" przy telefonie w oczekiwaniu, że może się zwolni informacja, i dowiemy się wreszcie co, gdzie, jak..., uprzednio przewertowawszy oczywiście książkę telefoniczną, w poszukiwaniu numeru telefonu. W końcu, ile czasu spędziliśmy na dworcach przepisując pracowicie rozkłady interesujących nas pociągów...

Koniec, dość, na to wszystko jest rada. Dziś jeśli mamy dostęp do internetu, nie musimy jeździć piętnaście razy na stację kolejową, a potem jeszcze sprawdzać na stacji docelowej kiedy mamy powrotny itd... Wystarczy, że wykonamy np. telnet na serwer mars.pg.gda.pl i po uzyskaniu połączenia jako login wpiszemy krj, natomiast w polu password podamy nasz e-mail adress w tym momencie zaczynamy być prowadzeni za rękę, jako że obsługa rozkładu jazdy pociągów umieszczonego na tym serwerze jest niemal intuicyjna, nie mówiąc już o tym że w komplecie po polsku. Rozkład ten umożliwia nam również sprawdzenie połączeń lotniczych, co bywa że jest nie do pogardzenia, zwłaszcza przy dalszych wojażach. Niezastąpiona pomoc, ale bywa że nie wystarcza, bo chcemy się przejechać po całej europie i to z licznymi przesiadkami. Na to też jest rada... Spróbujmy zerknąć na naszej przeglądarce pod adreshttp://www.hacon.de. Na tym niemieckim serwerze można znaleźć rozkład jazdy pociągów z całej Europy. No dobrze powiemy... ale po co mam wpisywać te wszystkie dane, które ?panienka z okienka" wklepie zamiast mnie i mi to wszystko powie... Cóż na sieci i na to jest rada - mianowicie sporo większych miast ma na swoich stronach, tudzież na stronach swoich mieszkańców rozkłady przyjazdów i odjazdów pociągów z głównych stacji. Poniżej przedstawiam to, co udało mi się znaleźć:

Białystokhttp://www.bialystok.telbank.pl/pkp_odj.htm

Bydgoszczhttp://www.pdi.lodz.pl:80/lynx/informator/bydg/coigdzie4a.html

Bytomhttp://www.polsl.gliwice.pl/komunikacja/kolej/odj-BYTOM.html -odjazdy

http://www.polsl.gliwice.pl/komunikacja/kolej/przyj-BYTOM.html -przyjazdy

Gliwicehttp://www.polsl.gliwice.pl/komunikacja/kolej/odj-GLIWICE.html

Katowicehttp://www.polsl.gliwice.pl/komunikacja/kolej/odj-KATOWICE.html

Krakówhttp://www.cyf-kr.edu.pl/PKP/

Łódźhttp://www.man.lodz.pl/POLSKAWA/lodz/rjpoc.html

Poznańhttp://www.amu.edu.pl/Poznan/Transport/Rail/departures.html -odjazdy

http://www.amu.edu.pl/Poznan/Transport/Rail/arrivals.html -przyjazdy

Szczecinhttp://www.inet.com.pl/Szczecin/Komunikacja/Pkp/Main.htm

Warszawahttp://www.it.com.pl/pkpdc/onlinep.htm -Warszawa Centralna

Wrocławhttp://www.ict.pwr.wroc.pl/wroc/pkp.html

Zakopanehttp://www.cyf-kr.edu.pl/zakopane/za_pkp.html

Bywa jednak, że kolej nam nie wystarczy, w końcu bywa że pociąg nie wszędzie dojedzie a wtedy, jeśli już jesteśmy zdani na komunikację publiczną, rozkładamy ręce, no bo skąd wziąć w takiej Warszawie rozkład jazdy PKS powiedzmy w Bydgoszczy... Tu też możemy się posiłkować internetem, niestety nie udało mi się znaleźć żadnego ogólnopolskiego rozkładu jazdy PKS, wprawdzie są te połączenia uwzględnione w rozkładzie jazdy w Gdańsku (wyżej wymienionym), jest natomiast kilka rozkładów jazdy dla poszczególnych miast (fakt, że mniej niż dla kolei).

Białystokhttp://www.bialystok.telbank.pl/pks_od.htm

Bydgoszczhttp://www.pdi.lodz.pl:80/lynx/informator/bydg/coigdzie4b1.html

Gliwicehttp://www.polsl.gliwice.pl/komunikacja/PPKS/ppks-indeks.html

Krakówhttp://www.cyf-kr.edu.pl/PKS/

Poznańhttp://www.amu.edu.pl/Mazovia/Poznan/Transport/Bus/departures.html

Szczecinhttp://www.inet.com.pl/Szczecin/Komunikacja/Pks/Main.htm

Zakopanehttp://www.cyf-kr.edu.pl/zakopane/za_bus.html

Jeśli natomiast mamy ochotę pojechać autobusem za granicę, to radzę zajrzeć pod adres :http://akson.sgh.waw.pl/~jankes/buslines.html

Jednakowoż zyskane na sieci informacje zawsze możemy sprawdzić po prostu dzwoniąc do odpowiedniej informacji. "Ależ to oznacza grzebanie się w książce telefonicznej" - zakrzynie ktoś za moment. Wcale nie, wystarczy wystukać następujący adres:http://info.fuw.edu.pl/latin1/~bogusz/proj/pkp_pks_lot.html i już otrzymujemy komplet telefonów i adresów warszawskiej informacji i to zarówno PKP jak i PKS tudzież LOT.

No cóż, pozostaje życzyć miłej podróży, i wielu wspaniałych wrażeń we wszystkich rejonach Polski i Europy.