Rozmawiać przez sieć

ERA GSM oferuje tańsze połączenia telefoniczne z zagranicą przez Internet. Nowa usługa tego operatora budzi jednak kontrowersje prawne.

Od niedawna operator telefonii komórkowej Era GSM oferuje swoim klientom możliwość połączeń zagranicznych przy wykorzystaniu Internetu zamiast linii TP SA. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty rozmów zagranicznych ponoszone przez abonentów znacznie by się obniżyły. Polski resort łączności uznał jednak takie praktyki za niezgodne z prawem.

Do roku 2002 TP SA ma bowiem wyłączność na obsługę połączeń zagranicznych. Zapowiedziano już kontrolę Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej w PTC (właściciel Era GSM). Kierownictwo Ery GSM twierdzi, iż nie łamie prawa, gdyż zgodnie z ustaleniami Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej, rozmowy przez Internet nie są uważane za usługi telefoniczne. Klienci korzystając z nowej usługi nie łączą się z zagranicą, ale wykonują lokalne połączenie w sieci. "Postęp techniczny wyprzedził prawodawstwo" - stwierdził Robert Niczewski, rzecznik Ery GSM.

Więcej informacji: www.eragsm.pl