Rozmowy Sony - Toshiba w martwym punkcie

Japońska gazeta Nihon Keizai Shimbun podała, że negocjacje Sony i Toshiby dotyczące unifikacji formatów DVD są bliskie pozytywnego zakończenia. Według dziennikarzy nowa generacja dysków miałaby być oparta na strukturze Sony Blue-Ray a dla ochrony i transferu danych korzystać z oprogramowania Toshiby. Mimo, że obie firmy przyznają, że takie rozwiązanie byłoby korzystne dla klientów, żadna nie potwierdza informacji prasy.

HD DVD (po lewej) oraz płyta hybrydowa HD DVD/DVD (po prawej) (źródło: Toshiba)

HD DVD (po lewej) oraz płyta hybrydowa HD DVD/DVD (po prawej) (źródło: Toshiba)

"Wskazania, że doszło do porozumienia w sprawie unifikacji formatów DVD są niepotwierdzone i błędne" - podaje Toshiba w dzisiejszym oświadczeniu.

Dodatkowo na targach Media-Tech Expo 2005 Toshiba zaprezentowała prototyp dysku HD DVD o zwiększonej o 50% pojemności osiągając 45GB i zbliżając się do konkurencyjnego formatu Blu-ray. Udało się tego dokonać poprzez dodanie do dysku kolejnej, 15 gigabajtowej warstwy. Może to poważnie wpłynąć na trwające negocjacje.

Jednocześnie Toshiba przedstawiła drugi nośnik, wykorzystujący ten sam pomysł. Dwustronny dysk hybrydowy łączący dwuwarstwowe HD DVD i DVD, będzie mógł być odczytany przez oba typy odtwarzaczy.

Oba koncerny od wielu miesięcy walczą o to, który format zastąpi DVD. W grupie wspierającej technologię Blu-Ray, oprócz Sony znalazły się także firmy Dell Inc, Samsung Electronics, Philips i Matsushita Electric, (twórca sprzętu Panasonic). Do "obozu" HD DVD oprócz Toshiby należą NEC i Sanyo.

O trwających rozmowach pisaliśmy już między innymi w artykule Sony i Toshiba - kompromis w sprawie następcy DVD.

Więcej informacji: Sony, Toshiba.


Zobacz również