Rozmowy bez granic

Jeśli chcesz tanio rozmawiać, masz w czym wybierać. Przedstawiamy siedem aplikacji, które pozwalają dzwonić do znajomych na całym świecie po atrakcyjnych cenach.


Jeśli chcesz tanio rozmawiać, masz w czym wybierać. Przedstawiamy siedem aplikacji, które pozwalają dzwonić do znajomych na całym świecie po atrakcyjnych cenach.

Od kiedy Skype wprowadził usługę SkypeOut, minęły już 4 lata. W tym czasie pojawiło się wiele programów, także polskich, pozwalających telefonować z komputera na numery stacjonarne oraz komórkowe. I to za dużo niższą cenę niż w wypadku opłat za tradycyjne połączenia oferowane np. przez Telekomunikację Polską. Pokrótce przedstawiamy możliwości najlepszych programów do połączeń VoIP i porównujemy koszty.

Dlaczego program zamiast telefonu?

W domowym budżecie kwota kilkuset złotych na sprzętową bramkę VoIP i aktywację usługi u operatora może okazać się zaporową. Dlatego bezpłatne programy, takie jak Skype czy Tlen, oferujące funkcjonalność VoIP, są atrakcyjną alternatywą, nawet mimo istotnych wad, np. takiej, że aby porozmawiać, trzeba mieć włączony komputer. Na plus trzeba zaliczyć spory wybór programów, szeroką gamę usług dodatkowych (odbieranie faksów, poczta głosowa) i atrakcyjne ceny.

Skype

Rozmowy bez granic

Skype przoduje pod względem funkcjonalności. Ceny połączeń ma porównywalne z konkurencją.

Komunikatora Skype chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. W pierwszych wersjach program umożliwiał komunikację głosową, ale tylko między komputerami podłączonymi do Sieci. Wprowadzanie usług SkypeOut pozwoliło na nawiązywanie połączeń także z użytkownikami telefonów stacjonarnych i komórkowych na całym świecie. Połączenia między użytkownikami Skype'a, czyli komputer do komputera, są bezpłatne, podobnie jak w pozostałych opisywanych aplikacjach VoIP. Wystarczy tylko zainstalować Skype'a i założyć konto.

Połączenia z komputera na telefon są płatne i wymagają wykupienia pakietu minut, podobnie jak w wypadku telefonów komórkowych na karty (prepaid). Możliwe jest też nawiązywanie połączeń z telefonu i odbieranie ich na komputerze, dzięki usłudze SkypeIn, co pozwala całkowicie zrezygnować z telefonu stacjonarnego, ale ma istotną wadę: żeby odebrać połączenie, komputer musi być włączony. Użytkownik może wybrać jedną z dziewięciu stref numerycznych w Polsce lub numer zagraniczny, jeśli odbiera wiele rozmów z danego kraju. Oprócz tego do dyspozycji jest poczta głosowa, która przejmuje połączenia, gdy komputer jest wyłączony. W małych firmach może przydać się Skype Control Panel, służący do zarządzania numerami pracowników, tworzenia rozliczeń czy konfiguracji przekazywania połączeń.

Informacjehttp://skype.onet.pl

Gadu-Gadu

Rozmowy bez granic

To okno pojawi się, gdy w najnowszej wersji Gadu-Gadu klikniesz przycisk z symbolem telefonu.

Najpopularniejszy polski komunikator również został wyposażony w funkcje VoIP. Obsługuje połączenia między komputerami oraz z komputera na telefon. Jeśli zainstalujesz najnowszą wersje Gadu-Gadu 7.7, możliwe stanie się dzwonienie z telefonu na komputer. Funkcjonalność VoIP jest dostępna w ramach usługi naGłos, ale dzwoni się z poziomu komunikatora, wystarczy doładować konto. To wygoda dla wielu użytkowników tego programu - trzeba tylko dopisać numery telefonów do swojej listy kontaktów. Nawiązywanie połączeń z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi nie jest skomplikowane, ale za każdym razem trzeba ustawiać parametry dźwięku, co jest uciążliwe. Gadu-Gadu z funkcjami VoIP wydaje się najpoważniejszym rywalem Skype'a. Chyba jednak użytkownicy przywykli do tego, że Gadu-Gadu służy do komunikacji tekstowej, a Skype do głosowej.

Informacjehttp://www.gadunaglos.pl

easyCALL

Twórcą programu jest firma Neutron IT, która pomagała także Gadu-Gadu i Wirtualnej Polsce w stworzeniu rozszerzeń VoIP do ich komunikatorów. Przygotowała również wtyczkę do Tlena. Chcąc skorzystać z easyCALL, należy utworzyć konto w serwisie, a następnie pobrać i zainstalować program do nawiązywania połączeń. Działanie easyCALL możesz przetestować bezpłatnie, ale za kolejne rozmowy trzeba już płacić. Konto zasilisz za pośrednictwem SMS-ów, karty kredytowej albo przelewu. Jakość rozmów jest podobna do tych prowadzonych w tradycyjnej telefonii. Aplikacja obsługuje rozmowy przychodzące, oferując numery stacjonarne w kilkunastu polskich strefach. Koszt utrzymania to pięć zł na rok. Zasilane konto ma ograniczony czas aktywności. Po przekroczeniu tego terminu trzeba wpłacić kolejne pieniądze, żeby móc wykorzystać zgromadzone już środki: 15 zł przedłuża funkcjonowanie o 60 dni, natomiast 50 zł pozwoli na korzystanie z easyCALL przez 180 dni. Koszt rozmowy naliczany jest sekundowo.

easyCALL oferuje usługę dostarczania faksów w formacie PDF na konto e-mail (Fax2Mail). Program obsługuje też protokół T.38, służący do przesyłania faksów w sieciach VoIP. Aby z tego korzystać, musisz podłączyć faks przez bramkę, która obsługuje ten protokół.

Informacje http://www.easycall.pl