Rozpoznawanie twarzy zastąpi kody PIN w telefonach?

W świecie, w którym musimy zapamiętywać coraz większą liczbę czterocyfrowych (lub dłuższych) kodów, każde ułatwienie jest na wagę złota. Naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, że być może już wkrótce, nie będziemy musieli przejmować się kodem PIN do naszego telefonu komórkowego.

Rozpoznawanie twarzy zastąpi kod PIN?

Zobacz także

Stanie się to możliwe, dzięki integracji telefonów komórkowych z coraz większą liczbą urządzeń, do niedawna sprzedawanych osobno. W tym przypadku chodzi o kamerki wbudowane do komórek. Naukowcy z University of Manchester biorą udział w finansowanym przez Unię Europejską projekcie Mobile Biometrics - technologie biometryczne dla urządzeń przenośnych. Udało im się opracować prototyp specjalnego programu, który namierza, rozpoznaje i śledzi 22 cechy twarzy wybranego użytkownika. Będzie on mógł skorzystać z danego urządzenia (lub wybranych treści), jeśli zostanie on zidentyfikowany jako osoba mająca do nich dostęp.

Program oryginalnie został opracowany z myślą o pilnowaniu dostępu do serwisów społecznościowych z poziomu telefonu komórkowego. Niewykluczone jednak, że w przyszłości zostanie on wykorzystany chociażby do tego, by nasz aparat mógł rozpoznać, kto próbuje go włączyć. Pod treścią tej wiadomości obejrzeć można prototyp aplikacji działającej na Nokii N900. Naukowcy z Manchesteru niestety nie zdradzili kiedy dokładnie prace nad programem zostaną ukończone.

Zobacz również:

  • Najlepsze telefony dla seniora do 1000 zł

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: