Rozrywkowa platforma Intela - BTX

Intel wprowadził do sprzedaży platformę "Intel 2005 Entertainment PC Platform", która przeznaczona jest do tworzenia komputerów "salonowych". Ciekawostką jest to, że korzysta ona ze standardu BTX - od dawna promowanego przez Intela, jednak opornie przyjmującego się na rynku.

Platforma BTX to całkowicie nowe podejście do tematu zabudowy peceta. Ma to być następca formatu ATX. Więcej szczegółów o BTX pisaliśmy tutaj.

Platforma Intel 2005 Entertainment PC. W środku płyta główna i komponenty zgodne ze standardem BTX

Platforma Intel 2005 Entertainment PC. W środku płyta główna i komponenty zgodne ze standardem BTX

Nowa platforma Intela pozwala na zastosowanie procesorów Intel Pentium 4 obsługujących technologię Hyper-Threading. Dzięki zastosowaniu systemu pasywnego chłodzenia (tzw. "heat pipes") "Entertainment PC" jest bardzo cichy. Intel oferuje producentom gotowy zestaw będący podstawą do stworzenia kompletnego komputera. W skład platformy wchodzi stylowa obudowa BTX wraz z zasilaczem i anteną Wi-Fi, wyświetlacz, panel czołowy z uniwersalnym czytnikiem kart (9-in-1), płyta główna z chipsetem Intel 915P ze zintegrowaną bezprzewodową kartą Wi-Fi, karta graficzna ATI Radeon X300LE, podwójny tuner TV oraz nagrywarka DVD. System jest obsługiwany za pomocą dołączonego do zestawu pilota zdalnego sterowania. Do stworzenia gotowego komputera potrzebny będzie dodatkowo procesor Intel Pentium 4 lub Celeron D (można stosować nawet najwydajniejsze modele P4 571 i 670), twardy dysk oraz pamięć operacyjna DDR400/333 (do 4 GB w trybie dual channel).


Zobacz również