Rozrywkowa (r)ewolucja

Rozwój technologii stosowanych do produkcji gier komputerowych sprawia, że użytkownicy zaczynają szukać w wirtualnej rozrywce coraz głębszych wrażeń. Co ciekawe, okazuje się, że zaawansowane oprogramowanie powoli przestaje graczom wystarczać. Czas na rewolucję.


Rozwój technologii stosowanych do produkcji gier komputerowych sprawia, że użytkownicy zaczynają szukać w wirtualnej rozrywce coraz głębszych wrażeń. Co ciekawe, okazuje się, że zaawansowane oprogramowanie powoli przestaje graczom wystarczać. Czas na rewolucję.

Od dłuższego czasu producenci gier komputerowych starają się, żeby ich tytuły w jak największym stopniu odwzorowywały rzeczywistość. Metody są różne, a najważniejszą jest na pewno nieustanne ulepszanie grafi ki. Choć na rynku są już tytuły oparte na silnikach tak potężnych, jak Unreal Engine 3 czy CryEngine 2, graczom wciąż mało. Zauważyli to producenci sprzętu. Czyżby właśnie oni mieli zapoczątkować przełom? Poznaj kilka najciekawszych gadżetów z początku tego roku i sam je oceń.

FPS Gaming Vest, czyli kurtka dla wirtualnych żołnierzy

Rozrywkowa (r)ewolucja

Dzięki FPS Gaming Vest gry akcji nabierają nowej jakości.

FPS Gaming Vest firmy TN Games to specjalna kamizelka symulująca postrzały w grach akcji. Po jej założeniu gracz czuje się tak, jakby trafi ł na prawdziwe pole walki. Wszystkie obrażenia bohatera są przetwarzane na wibracje i odczuwasz je na własnej skórze. Co ciekawe, można różnicować obrażenia spowodowane przez broń palną lub białą. Na razie kamizelka jest kompatybilna z niewieloma tytułami. Na stronie producenta znajdziesz jednak łaty, które pomogą dostosować gry do wymogów produktu TN Games. Obecnie są łaty do "Quake’a 3" "Quake’a 4" oraz "Dooma 3". "FPS Gaming Vest" kosztuje około 200 dolarów.

Zagraj w golfa...

w domu Golf Launchpad to pakiet, który pozwala zagrać w golfa bez opuszczania domowego zacisza. Zestaw składa się z zielonej, stabilnej podstawy, siatki, w której ląduje uderzona piłeczka, oraz samej piłeczki. Piłeczki dołączone do zestawu zrobione są z tego samego materiału, co używane na prawdziwych polach golfowych. Dzięki temu gracz słyszy takie same odgłosy, z jakimi spotkałby się w terenie. Niezmienione pozostają również właściwości piłeczki, tzn. jej waga oraz twardość. Perspektywa gry w golfa w salonie jest naprawdę kusząca. Jedyną przeszkodą może być cena pakietu – około 650 dolarów.

Symulator lotu w twoim pokoju

Rozrywkowa (r)ewolucja

DreamFlyer zapewnia wrażenia prawdziwego lotu.

Zestaw DreamFlyer składa się ze specjalnego fotela oraz systemu Saitek X-52 pro do sterowania samolotem. Co ważne, żeby rozpocząć zabawę, wystarczy podłączyć sprzęt do zwykłego peceta i monitora. Chwilę potem możesz korzystać z solidnego sprzętu, idealnie odwzorowującego funkcjonowanie samolotu w powietrzu. Fotel pilota został zintegrowany z joystickiem, dzięki czemu każdy ruch samolotu bezpośrednio przekłada się na ruch fotela. Daje to naprawdę realistyczne wrażenie lotu. DreamFlyer może obsługiwać do trzech monitorów jednocześnie. Używając trzech, widzisz wszystko to, co dzieje się przed tobą oraz po bokach. Zestaw bez dodatkowych monitorów oraz komputera kosztuje około 3000 dolarów.

Sterowanie w grach za pomocą myśli

Rozrywkowa (r)ewolucja

Sterowanie w grach za pomocą myśli

Na ubiegłorocznych targach CeBIT i Games Developers Conference okazało się, że realizowane są projekty mogące ałkowicie zmienić oblicze branży wirtualnej rozrywki. Takie koncerny, jak Guger Technologies, NeuroSky czy SEGA, świadczyły, że pracują nad urządzeniami pozwalającymi sterować komputerem za pomocą myśli. Zaprezentowany w ostatnim czasie sprzęt to m.in. specjalna czapka z elektrodami oraz zestaw przypominający słuchawki. Główne ałożenia tych projektów nie dotyczą stricte gier komputerowych, ale wszyscy biorą pod uwagę możliwość wykorzystania przętu w tej branży. SEGA wraz z NeuroSky wyraźnie zaznaczyły, że ich produkt to "kolejna generacja rozrywki". iestety, nie podano żadnych szczegółów, więc pozostaje jedynie czekać.