Rozrywkowy duet

Jeśli masz akurat 7 tysięcy zł i chcesz je wydać na przenośną maszynę do rozrywki na poziomie FullHD, nowe modele laptopów Acera i ASUSA spełnią twoje zachcianki.


Jeśli masz akurat 7 tysięcy zł i chcesz je wydać na przenośną maszynę do rozrywki na poziomie FullHD, nowe modele laptopów Acera i ASUSA spełnią twoje zachcianki.

Rozrywkowy duet

Acer Aspire 8920G

Hasło "FullHD" to dziś motyw przewodni elektroniki użytkowej, w tym komputerów. Doskonale sprawdza się jako wabik na klientów, którzy myślą o wymianie starszego sprzętu - logo FullHD 1080p zapewni ich o inwestycji na czasie. A wideo wysokiej rozdzielczości w laptopie? Jak najbardziej realne, choć można zastanawiać się nad sensownością istnienia matryc FullHD o przekątnej rzędu 17-18 cali. Lecz użytkownicy zwykle nie roztrząsają tej kwestii, po prostu chcą mieć urządzenie o najlepszych parametrach.

Do takich osób adresowane są dwa nowe produkty Acera i ASUSA, wyposażone w ekrany FullHD, napędy Blu-ray i podzespoły z najwyższej półki. Acer Aspire 8920G-AP70U009 i ASUS M70SA-7U011C mają bardzo podobne konfiguracje oraz cenę - prawie 7000 zł, toteż stanowią idealną parę do testowego pojedynku.

Detale czynią różnicę

Pod względem wyposażenia pewną przewagę ma maszyna ASUSA, która oferuje dużo większą przestrzeń dyskową niż Acer - aż 1 TB dzięki dwóm najpojemniejszym obecnie dyskom 500 GB, podczas gdy rywal ma dwa napędy po 320 GB. W ASUSIE znajdziesz ponadto moduł Turbo Memory, tuner TV z pilotem i wejściami wideo, port eSATA i akumulator o nieco większej pojemności (5200 mAh zamiast 4800). Pozostałe elementy specyfikacji obu laptopów są praktycznie takie same - z dwoma istotnymi wyjątkami.

Rozrywkowy duet

ASUS M70SA

Przede wszystkim, ekran Aspire 8920G ma większą przekątną (18,4 cala), lecz rozdzielczość 1920x1080 typową dla odbiorników TV FullHD z proporcjami obrazu 16:9. Natomiast ASUS postawił na mniejszy, 17,2-calowy wyświetlacz, za to w klasycznych dla pecetów proporcjach 16:10, czyli z rozdzielczością 1920x1200. Rozmiar matrycy Acera będzie zaletą podczas oglądania filmów, ale do normalnej pracy z komputerem - szczególnie operacji na arkuszach kalkulacyjnych czy przeglądania WWW - lepszy jest LCD konkurenta.

Oba ekrany cechują się bardzo dobrą jakością obrazu w porównaniu do większości notebooków. Matryca Acera ma znacznie rozszerzony zakres reprodukcji barw (tzw. wide gamut) w stosunku do referencyjnego HDTV i dokładniejszą kalibrację gamma. Zastrzeżenia budzą natomiast zbyt ciepłe barwy, średnia kontrastowość i niewielkie kąty widzenia. Wyświetlacz ASUSA tymczasem oferuje dużo lepszy kontrast, choć nieco mniejszą jasność (trzeba jednak pamiętać, że dzięki wbudowanemu czujnikowi oświetlenia komputer dostosowuje ją automatycznie do warunków otoczenia) i lepsze kąty widzenia. Jego gamma nie jest jednak skalibrowana, a gamut - choć trochę większy od HDTV - nie dorównuje Acerowi.

Graficzne aspiracje Aspire

Rozrywkowy duet

Parametry techniczne i wyniki testów notebooków

Drugą ważną różnicę między notebookami stanowią układy graficzne. W Aspire 8920G zastosowano procesor NVIDIA GeForce 9650M GS z 512 MB pamięci, natomiast M70SA wykorzystuje kartę ATI Mobility Radeon HD 3650 z 1 GB RAM. Chociaż oba wydają się - przynajmniej z oznaczenia - podobnej klasy, w testach wyraźnie widać było przewagę GeForce'a.

Skoro już mowa o benchmarkach, Acer jest pierwszym w historii laptopem, który przekroczył próg 100 punktów PCWorldBench 6 Beta 2. ASUS był tylko o 2 punkty gorszy, za to wydajność zmierzona przez MobileMark2007 okazała się w jego wypadku niemal dwukrotnie wyższa. To dość nietypowa sytuacja, zważywszy na fakt, iż różnica w PCMark Vantage na korzyść M70Sa była już tylko 12-procentowa.

Żadnych wątpliwości nie budzi natomiast wyższa wydajność grafiki Aspire 8920G oraz dłuższy o około 20 minut czas pracy na baterii.

Trudno jednoznacznie orzec, który notebook jest lepszy. Za sprawą ekranu i układu graficznego Acer będzie definitywnie wyborem graczy i miłośników kina. Natomiast ASUS, dzięki bogatszemu wyposażeniu i wyższej wydajności ogólnej, jest dużo atrakcyjniejszy dla wymagających użytkowników.

Na płycie

Na dołączonym krążku znajdziesz pełną wersję tabeli ze wszystkimi parametrami i wynikami testów obu modeli laptopów.