Rozrywkowy system

Nasze komputery już dawno przestały być jedynie narzędziami pracy - od kilku lat, za sprawą gier, muzyki, filmów i Internetu stopniowo przekształcają się w domowe centra rozrywki. Ten trend nie umknął uwadze Microsoftu i koncern przygotował specjalną, multimedialną odmianę systemu Windows XP - Media Center Edition 2005. Za kilka dni, dokładnie 16 września, nastąpi premiera polskiej wersji "multimedialnych okien".

Czym jest Windows XP MCE 2005? Najprościej rzecz ujmując, to rozbudowana wersja Windows XP Home - system został wyposażony w dodatkową aplikację (Media Center - w polskiej wersji będzie to prawdopodobnie "W centrum uwagi"), której zadaniem jest ułatwienie dostępu do wszystkich multimedialnych funkcji peceta. Co ważne, aplikację tę można obsługiwać zarówno myszą czy za pomocą klawiatury, jak i za pośrednictwem pilota - to sprawia, że korzystanie z Windows XP Media Center 2005 bardziej przypomina korzystanie z odtwarzacza DVD lub magnetowidu niż z komputera PC.

Rozrywkowy Windows

Co użytkownik może robić dzięki Media Center? Sporo - oglądać telewizję (jest opcja zapauzowania<?> oglądanego właśnie programu - rozpoczyna się wtedy nagrywanie go na dysk), nagrywać programy telewizyjne (zarówno na twardy dysk, jak i na płyty DVD), słuchać i nagrywać programy radiowe (z tradycyjnych i internetowych rozgłośni), przeglądać zdjęcia, korzystać z internetowych serwisów muzycznych i filmowych. Najnowsza wersja systemu - 2005 - wyposażona została m.in. w obsługę dwóch tunerów telewizyjnych (można więc oglądać jeden program, a nagrywać drugi) oraz telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV.

Oczywiście, wszystkie powyższe funkcje nie są nowością w świecie pecetów - praktycznie każdy, wyposażony w odpowiednie komponenty komputer może je wykonać. Pomysł Microsoftu polega na ich zintegrowaniu w jednym interfejsie i maksymalnym uproszczeniu, aby użytkownik mógł np. zacząć nagrywanie programu czy odtwarzanie filmu jednym przyciskiem na pilocie, bez klikania myszą i ustawiania setek parametrów.

System ten pojawił się na rynku w 2002 roku i od tego czasu znacząco ewoluował - regularnie pojawiały się kolejne wersje. Początkowo dostępny był jedynie na rynku amerykańskim, a w tym roku liczba krajów, w których kupić będzie można komputery z Windows XP Media Center 2005, rozszerzona zostanie do 30.

Polski przewodnik

Jak widać, przygotowywanie kolejnych wersji językowych Windows XP Media Center Edition trwa dość długo - trzeba jednak pamiętać, że lokalizowanie tego systemu nie polega jedynie na przetłumaczeniu menu i komunikatów. Multimedialna wersja okien wyposażona jest m.in. w elektroniczny przewodnik po programach (EPG - electronic program guide), który ułatwia wyszukiwanie interesujących pozycji w programie telewizyjnym i nagrywanie ich. Co więcej - z poziomu Windows XP Media Center można dokonywać zakupów w internetowych sklepach muzycznych i filmowych. Nie wszystkie dostępne są dla użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych, dlatego Microsoft musiał (również w Polsce) nawiązać współpracę z lokalnymi e-sklepami. Przedstawiciele polskiego oddziału koncernu nie podali nam, co prawda, nazw firm czy serwisów, z których propozycji będzie można skorzystać z poziomu Windows XP Media Center 2005 (w chwili powstawania tego tekstu stosowne umowy były właśnie finalizowane), dowiedzieliśmy się jednak, że znajdą się wśród nich stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe, czołowe portale internetowe, sklepy muzyczne, księgarni oraz różnego rodzaju serwisy specjalistyczne.

Tylko OEM

Warto podkreślić, że Windows XP Media Center 2005 nie jest oferowany w wersji pudełkowej - system można kupić tylko z komputerem wyposażonym w odpowiednie komponenty (tzw. media center PC). Taka maszyna ma z reguły w wyjątkowo pojemny twardy dysk (niekiedy dwa), nagrywarkę DVD, jeden lub dwa tunery telewizyjne oraz - rzecz jasna - pilota zdalnego sterowania (którego wzór Microsoft zdołał już zresztą zastrzec). Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, ograniczenie dystrybucji do wersji OEM pozwala uniknąć problemów z kompatybilnością - ich zdaniem, Media Center jest na tyle specyficzną aplikacją, że niezbędne było dokładne przetestowanie jej na określonych platformach sprzętowych.

Jeśli więc zamierzasz wyposażyć mieszkanie w multimedialny komputer z Windows XP Media Center, musisz kupić nowy komputer - w Stanach Zjednoczonych pecety typu media center sprzedają m.in. Dell, HP oraz Sony, w Polsce od dawna zapowiada to m.in. Optimus. "Spodziewamy się, że wkrótce po premierze systemu pojawi się wiele komputerów typu media center PC. Z naszych informacji wynika, że wprowadzeniem takich urządzeń na rynek zainteresowani są zarówno najwięksi producenci komputerów PC na polskim rynku, jak i mniejsze firmy, a także sieci handlowe" - powiedział nam Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału Microsoftu.

Komputery z Windows XP Media Center Edition często bardziej przypominają element domowego zestawu hi-fi niż tradycyjny pecet, co dość jasno pokazuje, gdzie Microsoft życzyłby sobie je zobaczyć - w salonie, na honorowym miejscu, a nie gdzieś pod biurkiem w gabinecie (gdzie zwykle stoją nasze beżowe maszyny "pudełka").

Warto również podkreślić, że mimo multimedialnego zacięcia Windows XP Media Center Edition 2005 pozostaje cały czas zwykłym systemem Windows XP Home - w pełni nadaje się więc do pracy czy gier. I choć komputery tego typu zwykle sprzedawane są w komplecie z pilotem, to w zestawie nie zabraknie również tradycyjnej klawiatury oraz myszy.

Ile to kosztuje?

Microsoft dość pilnie strzeże informacji o cenie systemu - przedstawiciele koncernu pytania zbywają tłumaczeniem, że sprzedawany jest z komputerem. Udało nam się jednak dowiedzieć, że na polskim rynku media center PC, wyposażony w multimedialną wersję Windows XP, będzie o ok. 80 zł droższy od identycznej maszyny z Home Windows XP. Podobnie jest również na Zachodzie.

Media Center - sprzęt jak każdy inny

Konfiguracja sprzętowa peceta o nazwie Media Center właściwie nie różni się od obowiązującej w wypadku średnio zaawansowanego zestawu multimedialnego. Mieliśmy okazję sprawdzić komputer Media Center Digital MX firmy Vobis, oferowany w kilku różnych konfiguracjach i cenach. Ich cechą wspólną jest obudowa, przypominająca urządzenie elektroniki użytkowej, oraz dołączana w zestawie bezprzewodowa klawiatura i pilot zdalnego sterowania. Nie podobało nam się to, że wszystkie elementy sterowania bezprzewodowego wymagają podłączania do obudowy nadajników podczerwieni bądź radiowych, które tworzą wokół samego Media Center dość gęsta plątaninę kabli. Lepiej byłoby zintegrować choć część z nich w obudowie. Serce komputera Vobisu stanowi płyta główna firmy Gigabyte, wyposażona w chipset i 915G (zintegrowany rdzeń graficzny). Element graficzny był jednak nieużywany, bo operacje te przejęła karta graficzna Gigabyte z procesorem GeForce 6600 i bezgłośnym systemem chłodzenia. Procesor to Pentium 4 HT taktowane z częstotliwością 3,0 GHz. Dodatkowe wyposażenie stanowią tuner telewizyjny i karta sieci bezprzewodowej WiFi z interfejsem PCI. Zaletą jest to, że komputer nie kosztuje dużo więcej niż podobnie skonfigurowane pecety biurowe.

W styczniu tego roku na targach Consumer Electronics Show przedstawiciele Microsoftu informowali, że koncern sprzedał już ponad 1,4 mln kopii Windows XP Media Center i że do końca 2007 roku prognozuje się sprzedaż 20 mln kopii.


Zobacz również